Dok u drugim europskim zemljama djeca već desetljećima uče o spolno odgovornom ponašanju, kod nas zdravstveni, odnosno spolni odgoj - već godinama izaziva polemike.
Iskusna majka dvojice sinova od 21 i 14 godina s njima razgovara i o spolnosti. I to je kaže dio roditeljstva. Žali, što uz to u školama nema sustavne edukacije. 'Mislim da puno gube jer ne dobivaju prave informacije koje su važne za njihov život i njihovo zdravlje', kaže majka Biserka Tomljenović.
Novi program trebao bi sadržavati činjenice i informacije koje će mladima biti itekako korisne. 'Spolno odgovorno ponašanje, koje obuhvaća čitav niz stvari od spolno prenosivih bolesti, zaštite od spolno prenosivih bolesti, pitanje vremena ulaska u spolne aktivnosti, vrijeme redovitih pregleda itd., itd, tu čitava masa stvari ima koje su u igri', kaže ginekolog dr. Dubravko Lepušić.
Osim o spolnosti, program će djecu educirati i o zdravim životnim navikama. 'Ne samo naravno spolni, seksualni odgoj, nego što je i važnije navike, štetne navike - pušenje, alkohol, cigareta, droga i sve drugo', ministar zdravlja Rajko Ostojić.
U Udruzi roditelja, koja pomaže maloljetnim majkama, kažu da su im upravo one rekle kako nisu dobile dovoljno informacija i da je edukacija potrebna. 'Njihove preporuke su se uglavnom odnosile na prevenciju, prevenciju koju vide kao jako važnu, dakle što se sve može učiniti a da do maloljetničke trudnoće ne dođe', kaže Silvija Stanić iz Udruge roditelja korak po korak.
Takvu edukaciju u nekim školama već organiziraju i učenici rado sudjeluju.'Roditelji to jako dobro pozdravljaju i svjesni su nužnosti upravo takve edukacije već u toj dobi osnovne škole', kaže ravnateljica OŠ Ivana Gundulića, Višnja Reljić.
Biserka je protiv dva različita programa - za vjernike i nevjernike, kako predlažu neke udruge. 'Škola ima odgojnu, ima i obrazovnu ulogu, a znanstvene činjenice vrijede jednako za sve', kaže Biserka. Obiteljske vrijednosti, smatra, ionako se trebaju učiti u krugu obitelji.