No, iz Bugarske s energetskog summita u obranu Konstruktora stali su predsjednik Stjepan Mesić i potpredsjednik Vlade Damir Polančec. Veliko cestovno raskrižje vrijedno oko 200 milijuna dolara, poručili su, Konstruktor gradi u nemogućim uvjetima. Nije prošlo ni dva dana, a predsjednik Mesić na energetskom summitu ponovno je susreo emira od Katara. Samo su se pozdravili, a o oštrim kritikama na rad hrvatske tvrtke Konstruktor u Dohi, razgovarali su u Zagrebu. Ček bez pokrića na milijun eura koji je hrvatski građevinski gigant pokušao podvaliti, razljutio je emira.
'Ček bez pokrića je problem. Mislili su da će skupiti sredstva, ali nisu skupili. Tih ne znam koliko milijuna dolara bit će namaknuto i ja se nadam da će se riješiti', rekao je Stjepan Mesić. U obranu Konstruktora stao je i potpredsjednik Vlade. Konstruktor je kasnio s radovima no ne svojom krivnjom, kazao je Polančec, neizdavanje dozvola i uvjeti rada otežavali su im posao. Tražili su produženje roka, a Katar obvezu bankovnom garancijom da će poslove izvršiti. I tu je došlo do problema. 'Kad bi Konstruktor dao bankovnu garanciju, katarska strana bi izvršila uplatu za ono što je učinjeno. Ja vjerujem da se tu može naći rješenje i taj jedan incident može se na taj način zatvoriti', rekao je Polančec.
Hrvatska i Srbija za bolju suradnju
Rješenje za što bolju suradnju po pitanju južnog toka traže Hrvatska i Srbija - moglo se čuti na marginama summita koje su dvojca predsjednika iskoristila za razgovor. O bolnom pitanju za Srbiju, hrvatskoj tužbi za genocid nisu puno rekli.
'Nema potrebe da ih danas posebno spominjem, ona su dobro znana. Neka od tih pitanja će biti tretirana na civiliziran način kroz sudski proces, a neka ćemo rjšavati u budućnosti', rekao je Boris Tadić, predsjednik Srbije. Na summitu se itekako razgovaralo, ali konkretni planovi za južni potez i pravac Nabuko nisu se mogli čuti. Zajednička deklaracija je usvojena. No činjenica je da Putin nije doša,o a Barozo je otišao prije vremena. Od summita se puno očekivalo, a malo dobilo.