'Nikad nisam mislila da ću raditi na reciklaži sapuna. Napokon netko gleda na nas osobe s invaliditetom', kaže Iva Šiško.
'Lijepo se osjećam. Da sam vrijedna, da sam korisna, da mogu pomagati sebi i drugima', dodaje Lucija Omrčen.
U pogonu za reciklažu radi osam osoba s invaliditetom. Educiraju se i novi iz Dubrovnika i Splita. Dosad je reciklirano oko 2.000 malih sapuna.
'Mehanički prvo očistimo taj površinski sloj i onda on nakon toga prolazi kroz dva stupnja sterilizacije. Nakon toga ide u strojeve na mljevenje da bi dobili opet gotov proizvod', pojašnjava voditelj pogona Nikola Baričić.
'Nažalost, ne smijemo izaći na tržište više od onoga za što dobijemo dozvolu. A nažalost, trenutno imamo samo jedan sapun za kojeg imamo dozvolu - mali hotelski sapun', kaže Ante Raos iz Mreže udruga osoba s invaliditetom.
Procjenjuje se da hrvatski hoteli bace oko 60 tona korištenog sapuna godišnje. No jedan hotel Splitu ih prikuplja u posebne kantice i šalje na reciklažu.
'To je uistinu jedan pionirski pothvat i jedini smo u svijetu i Europi koji to tako rade. A ono što me posebno veseli je što su za našim primjerom upravo krenuli i ostali splitski hotelijeri', kaže direktor Joze Tomaš.
Prve reciklirane sapune besplatno se dijelilo Splićanima i turistima. Zasad još nisu na tržištu. Ovi sapuni mogli bi se distribuirati u hotele koji ih budu htjeli - već od rujna.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr