Potpisan memorandum

Split dobiva Istraživački medicinski centar, a Klinika za dječje bolesti e-učionicu

1/2 >> Pogledaji ovu galeriju
Galerija
Split dobiva Istraživački medicinski centar, a splitska bolnica e-učionicu.

Splitska bolnica, Medicinski fakultet i Sveučilište pripremili su projekt osnutka Istraživačkoga medicinskog centra Split, vrijednog oko 50 milijuna eura, o čemu su danas na tom fakultetu potpisali Memorandum o znanstveno-istraživačkoj suradnji.

Zgrada Istraživačkoga medicinskog centra Split trebala bi se biti u južnom dijelu bolnice na Križinama, u neposrednoj blizini Medicinskog fakulteta. Projekt bi se trebao financirati iz EU fondova, za što je natječaj objavilo Ministarstvo znanosti, a na njega su se prijavile tri splitske ustanove.

Današnjim potpisivanjem tog memoranduma počele su aktivnosti na pripremi projekta istraživačko-inovacijske infrastrukture "Istraživački medicinski centar Split" (IMCS), a očekuje se da će povezivanje znanstvenoga i kliničkog rada u tom centru bitno poboljšati kvalitetu znanstveno-istraživačkog rada u biomedicini i zdravstvu.

Ideja o pokretanju centra potekla je iz splitske bolnice, čiji ravnatelj Julije Meštrović tvrdi da će u njemu sudjelovati znanstvenici iz bolnice i s fakulteta koji će proizvoditi ono što se može klinički primijeniti u splitskome KBC-u. Smatra da je iznimno važno što su se svi uključili u projekt, a znanstvenici koji su prijavili svoje projekte radit pozvat će i znanstvenike iz svih krajeva svijeta da u njima sudjeluju.

"Očekujemo da će ono što će se raditi u budućem centru donositi dobit i zaradu. Sva oprema i uređaji u centru, a osobito znanstvenici koji će tu raditi, bit će privlačni znanstvenicima iz cijelog svijeta. Na ovom smo projektu radili godinu dana, a kad bi sve trebalo biti gotovo, još ne možemo reći sa sigurnošću. Ne bih se usudio točno prognozirati", izjavio je ravnatelj Meštrović.

Rektor splitskog Sveučilišta Dragan Ljutić je istaknuo da će tom centru temelje dati splitski KBC i Medicinski fakultet, a sve uz maksimalnu participaciju Sveučilišta, te da je to velika stvar za grad, državu i regiju.

"Mladim generacijama šaljemo poruku da se uključe u projekt jer imaju mogućnost napredovati. Mi ovdje radimo jednu malu Barcelonu, jedno znanstveno središte koje je integrirano", poručio je rektor Ljutić.

Dekan Medicinskog fakulteta Zoran Đogaš smatra kako rade na snu koji je već postao stvarnost. Idu u projekt s kojim će "podignuti kapacitete istraživačke i biomedicinske znanosti na nevjerojatnu visinu" te postati prestižno mjesto. Ako se to dogodi onako kako su zamislili, Split će biti vodeći i prepoznatljiv centar u biomedicini i zdravstvu, a samim time rast će i splitsko Sveučilište.

"Projekt je važan zato što će istraživanja koja će se u njemu provoditi u zajednički odnos dovesti i one koji rade u bazičnim istraživanjima, temeljne predkliničare i kliničare, a sve s konačnim ciljem da se dogodi ono što je danas u svjetskoj znanosti najvažnije i zove se translacija. To znači da ona temeljna znanja pretvorimo u znanja koja služe u vrlo praktičnom smislu u liječenju naših pacijenata. Ovakvim centrom odjednom se događa i kvaliteta zdravstvene skrbi", rekao je dekan Đogaš.

Splitska bolnica dobiva e-učionicu

Rotary klubovi "Split Novi" i "Zagreb 1242" u petak su Klinici za dječje bolesti, koja ima i školu, predali 200 tisuća kuna za opremanje e-učionice, čime je završena humanitarna akcija "Moja učiteljica zove se Nada".

Malim pacijentima će digitalna učionica mnogo značiti, rekao je predstojnik Klinike za dječje bolesti KBC Split Marijan Saraga. Teško bolesna djeca, koja ne mogu ići u školu, tako mogu pratiti nastavu i povezati se sa školskim kolegama, moći će se povezati i s drugim školama i s muzejima, rekao je i naglasio da školu u bolnici imaju od 1959. godine. "To je, mislim, unikatna stvar na ovim prostorima", kazao je predstojnik Saraga.

"Ovo će im pružiti nadu za povratak u normalan život i ozdravljenje i zato se akcija i zove 'Moja učiteljica zove se Nada'", rekao je Saraga i napomenuo da će učionicu koristiti i specijalizanti.

Predsjednik Rotary kluba Split Novi Josip Krnić rekao je da godišnje kroz bolničku školu prođe oko 350 malih pacijenata kojima sada žele pružiti mogućnost da se svakog dana za vrijeme svog boravka u bolnici suvremeno obrazuju i da imaju mogućnost spojiti se sa svojim razredom.

"Želimo im smanjiti zaostatke u gradivu, ali i ono najvažnije, cilj nam je pružiti im nadu da pokažemo kako vjerujemo u njihovo ozdravljenje. Od prikupljenog novca će se kupiti elektronička oprema, tableti, velika pametna ploča i cijela infrastruktura za modernu e-učionicu, koja će u perspektivi imati sve veći utjecaj jer će sve puno škola imati takvu opremu", objasnio je predsjednik Krnić.

Rekao je i da će učenici putem linka moći vidjeti svoje kolege iz razreda, roditelje i prijatelje te i interaktivno biti na određenim predstavama.

U humanitarnu akciju se uključila i Osnovna škola Marjan, čija je ravnateljica Zdenka Barović, ujedno ravnateljica škole u bolnici, rekla da će donacija učenicima značiti puno. Podići će standard učenja i poučavanja, dati mogućnosti da budu "škola za život" i da učenici mogu upotrebljavati digitalne udžbenike.

"Učenicima će se na ovaj način omogućiti lakši i veseliji boravak u bolnici, te povratak u školu bez stresa polaganja predmetnih i razrednih ispita", izjavila je Barović. (Hina)