Punih 10 sati speleolozi su spašavali život 37-godišnjem Tomislavu. Živ i zdrav izvučen je s više od 300 metara dubine nakon što je u snu pao u dijabetičku komu.
'Kod niskog šećera je problem taj što se mozak brani i doslovno isključuju organe. Prvo isključuje ekstremitete, noge i ruke', pojasnio je Tomislav što mu se dogodilo.
Na sreću, iskusni kolege speleolozi uspjeli su ga probuditi. Kao iskusan speleolog Tomislav nije paničario. 'Bio sam ošamućen malo, ali nije me bilo strah'.
Svjestan da se nalazi u najdužoj i jednoj od najkompleksnijih jama u Hrvatskoj - bilo mu je lakše, jer je znao da je u rukama GGS-ovaca.
'Ekipe su već postavljale, mi to kažemo sidrišta, odnosno mjesta na kojima se postave užeta za podizanje nosila. Bilo je 11 takvih točaka i 75 spasioca', kazao je Darko Bakšić, pročelnik Komisije za Speleo spašavanje GSS-a.
Spašavanje nije završilo kada je Tomislav bio na sigurnom, već kada je nakon njega, izašao i posljednji spasilac. 'Svi ljudi praktički ostaju vani u svojoj opremi kad izađu, spremni da ako nekome zatreba pomoć opet uđu', kazao je Grgo Puljas iz splitskog GSS-a.
Unatoč svemu, Tomislav ne odustaje od iduće jame. 'Sprema se ekspedicija na Lukinu, ja ću se pojaviti gore, a sad hoću li ući, to ćemo još vidjeti. Hoće li me pustiti ovisi o Luki koji je vođa ekspedicije'.
A Luki definitivno neće biti lako odlučiti. Bar kad se radi o ovakvom zaljubljeniku u dubine zemlje.