'To bi bilo nelogično'

Slovenski Državni savjet vjerojatno neće staviti veto na ulazak RH u NATO

Slika nije dostupna
Predsjednik slovenskog Državnog savjeta Blaž Kavčič izjavio je Slovenskoj nacionalnoj televiziji da to tijelo, iako na to ima formalno pravo, vjerojatno neće izglasati suspenzivni veto ako parlament u četvrtak ratificira hrvatski pristupni protokol za ulazak u NATO.

'To bi bilo nelogično ako parlament taj dokument ratificira potrebnom dvotrećinskom većinom', izjavio je Kavčič u emisiji 'Odmevi' Slovenske nacionalne televizije. Nije, međutim, isključio mogućnost da u Državnom savjetu bude pokrenuta inicijativa za održavanje referenduma na kojemu bi se ratifikacija poništila, a kakvu mogućnost zagovara i čelnik slovenskih ultranacionalista i parlamentarni zastupnik Zmago Jelinčič.

Svoje zahtjeve i tvrdnje kako bi se današnja Hrvatska morala ispričati za zločine NDH, te je tek za vrijeme NDH hrvatska država 'dobila Istru', koje su ovih dana skandalizirale javnost u Hrvatskoj, Kavčič je obrazložio, rekavši da je tako htio istaknuti kako je za Sloveniju 'cjelovitost Piranskog zaljeva i izlaza na otvoreno more' prioritetan nacionalni interes.

>> Slovenija daje zeleno svjetlo za NATO

'Hrvatska je pod NDH po prvi put dobila Istru', ustvrdio je Kavčič, makar mu je voditelj emisije pokazao povijesnu kartu iz tog vremena po kojoj su cijela Istra i Slovensko primorje tada pripadali Italiji. 'Snage NDH su tijekom Drugog svjetskog rata operativno djelovale u Istri temeljem dogovora s Hitlerom i Mussolinijem', tvrdoglavo je rekao Kavčič.

Slovenski povjesničar Janko Prunk, koji inače vodi slovenski dio mješovite komisije povjesničara koji trebaju dogovorom dviju vlada sastaviti povijesno izvješće o odnosima Slovenaca i Hrvata u zadnjih 100 godina, rekao je da su Kavčičeve interpretacije netočne i da NDH nema nikakve veze sa sadašnjim odnosima dviju država niti sa razgraničenjem koje je postignuto u vrijeme bivše Jugoslavije.

'Krivicu za nepravednu granicu kojom je podijeljena od srednjeg vijeka jedinstvena općina Piran snose komunisti', rekao je Prunk, obnavljajući priču koja je prisutna u slovenskoj publicistici, a govori da su granicu na rijeci Dragonji dogovorili Edvard Kardelj i Vladimir Bakarić.

Većina slovenskih medija ocjenjuje da su kontroverzne Kavčičeve izjave plasirane, kako bi se kontriralo izjavi hrvatskog predsjednika Stjepana Mesića o ulozi hrvatskih partizana u oslobođenju Slovenskog primorja, koja je u Sloveniji doživljena kao šok.