Tajni dogovori?

Slovenska vlada odbila objaviti razgovor Janše i Sanadera

Slika nije dostupna
Slovenska vlada odbila je zahtjev jednog dnevnog lista da skine oznaku tajnosti sa snimke telefonskog razgovora čelnika slovenske oporbe Janeza Janše i predsjednika hrvatske vlade Ive Sanadera iz 2004. godine, ustvrdivši da za to nema ovlasti.

Razgovor neće biti objavljen jer ga je slovenska obavještajna služba SOVA po zakonitoj proceduri opremila oznakom ‘tajno’, prenijeli su slovenski mediji. Riječ je o poznatoj aferi staroj dvije godine, kad je ljubljanski ‘Dnevnik’ po obavještajnim izvorima objavio da je slovenska obavještajna služba uoči slovenskih parlamentarnih izbora 2004. godine snimila razgovor Janše sa Sanaderom. Afera je bila popraćena i izjavom bivšeg predsjednika vlade Antona Ropa da su se Janša i Sanader ‘dogovarali o pograničnim incidentima’, što su obojica prisluškivanih odmah odlučno zanijekali, a Janša i najavio tužbu za klevetu protiv Ropa.

‘Dnevnik’ je nedavno od vlade zatražio da mu zbog objave dostavi sve dokumente povezane sa spomenutom snimkom prisluškivanog telefonskog razgovora Janše sa Sanaderom, pozivajući se na interes slovenske javnosti. Povjerenica za informacije Nataša Musar Pirc navela je u priopćenju za javnost da spomenuti dokumenti ispunjavaju sve uvjete zbog kojih ih je obavještajna služba opremila oznakom tajnosti. SOVA je to obrazložila i popratnim dopisom njezina tadašnjeg direktora, u kojemu se navodi ‘ocjena i intenzitet mogućih štetnih posljedica’ koje bi se mogle izazvati ako se dokumenti o prisluškivanju pojave u javnosti.

Pahor očekuje od stranaka potporu dopunama Rehnova prijedloga

Predsjednik slovenske vlade Borut Pahor izjavio je da očekuje kako će većina parlamentarnih stranaka na sastanku podržati prijedlog dopuna što ih njegova vlada namjerava uputiti na zadnji prijedlog Ollija Rehna. ‘Očekujem da će na sutrašnjem sastanku većina stranaka podržati prijedlog dopuna na prijedlog povjerenika Ollija Rehna’, rekao je Pahor nakon susreta s francuskim premijerom Francoisom Fillonom koji je doputovao u posjet Sloveniji.

Pahor je dodao da će na sastanku parlamentarnih stranaka posvećenom usvajanju teksta slovenskih dopuna na Rehnov prijedlog u utorak prvi put sudjelovati i predsjednik države Danilo Tuerk. U središtu razgovora Pahora s Fillonom bili su gospodarski odnosi, budući da francuski Renault u Novom Mestu ima jaku podružnicu, te da je Francuska zainteresirana za suradnju na području nuklearne energije.

Slovenija namjerava podići drugi blok uz postojeću nuklearnu elektranu u Krškom. Pahor je u razgovorima dotaknuo i pitanje odnosa s Hrvatskom te zaplet vezan uz granični prijepor i blokadu hrvatskih pristupnih pregovora. Fillon je nakon susreta sa slovenskim premijerom rekao da ne može komentirati namjere Slovenije da predloži izmjene postojećeg Rehnova prijedloga i da će francuska reakcija biti poznata nakon što Slovenija uputi svoj odgovor Europskoj komisiji. ‘Francuska želi kompromisno rješenje i spremna je pomagati u traženju takva rješenja’, rekao je Fillon. Pahor je ponovio kako je po stajalištima Ljubljane zastoj u hrvatskim pristupnim pregovorima nastao je jer je Hrvatska pristupnim dokumentima koje je poslala u Bruxelles ‘prejudicirala granicu’.

Povezane teme