"To je za Hrvatsku veliki uspjeh i mi u tome također vidimo uspjeh za regiju. To je velika odgovornost i prilično teška zadaća, ali sam uvjeren da će to Hrvatska odlično napraviti", izjavio je za Hinu glasnogovornik slovenske misije pri UN-u Uroš Zver.
On je odbio komentirati napise iz tiska kako Slovenija navodno u utorak nije glasala za Hrvatsku.
>> Sanader bez komentara o navodima da je Slovenija glasovala protiv RH u UN-u
"Običaj većine država je da se o tom glasovanju ne daju izjave, zato jer su ti izbori tajni. Mnoge države mogli bi se dovesti u jako neugodan položaj kada bi javno razglasili kome smo obećali glas", rekao je.
Hrvatski tisak je u četvrtak objavio da jedino Slovenija nije glasala za ulazak Hrvatske u VS od svih susjednih zemalja i država jugoistočne Europe. Analitičari kažu da je to prvi put da Slovenija nije podržala Hrvatsku u tako važnom multilateralnom događaju, što govori i o stupnju međudržavnih odnosa u ovom trenutku.
Na inzistiranje da potvrdi ili opovrgne sporne navode, glasnogovornik je ostao pri ocjeni kako je neprilično narušavati tajnost izbora.
"Mi to ne možemo, to nikada ne radimo i nema razloga da taj običaj promijenimo baš sada, kada se radi o Hrvatskoj. Izbori su tajni i svi glasovi, za sve skupine, takvi trebaju i ostati", kazao je Zver i dodao kako Slovenija i Hrvatska dobro surađuju u UN-u te ne vidi razloga da tako ne bude i u budućnosti.
Slovenija je jedina država s prostora bivše Jugoslavije koja je bila članica Vijeća sigurnosti UN od raspada SFRJ, u čijim su diplomatskim analima zabilježena četiri mandata nestalne članice Vijeća.
Govoreći o iskustvima Slovenije iz članstva u VS UN 1997/98., Zver je kazao je kako je to "prilika za državu da se dokaže i uspostavi jako dobre odnose za budućnost s drugim državama".
"Za male države kao što su Slovenija i Hrvatska, to je prilika da sebe stave na zemljovid", rekao je i dodao kako je stalna misija Slovenije pri UN-u u vrijeme članstva u VS UN bila kadrovski znatno pojačana.
Hrvatska će 1. siječnja 2008. preuzeti mjesto nestalne članice Vijeća sigurnosti UN-a zajedno s Libijom, Vijetnamom, Kostarikom i Burkinom Faso, koje su također izabrane u utorak.
Do 31. prosinca 2008. mandat u vijeću trajat će i za Italiju,
Belgiju, Južnoafričku Republiku, Indoneziju i Panamu. Stalne članice tog najvažnijeg tijela UN-a, zaduženog za pitanja mira i sigurnosti u svijetu, su SAD, Velika Britanija, Francuska, Rusija i Kina.