'Optužbe jednog državnog tijela zemlje članice Europske unije po svojem karakteru posve odgovaraju onome što je ne tako davno dolazilo iz Miloševićeva Beograd', tvrdi Jareb, podsjećajući kako su se u nedostatku argumenata kojim bi dokazali opravdanost agresije na Hrvatsku srbijanski promidžbenjaci obilato koristili 'crnim legendama o Hrvatima i Hrvatskoj kao nasljednici NDH'.
Tako i danas u nedostatku argumenata neki u Sloveniji, kako napominje, izvlače izlizane stereotipe o Hrvatskoj i Hrvatima, koji su odavno izgubili na vjerodostojnosti i upotrebljivosti. Služe se time za stjecanje prednosti u igri, kako kaže, koja se zove kako ucijeniti Hrvatsku da nam da ono što nam ne pripada.
'Pritom se zaboravlja da je Republika Hrvatska nastala u Drugome svjetskom ratu upravo kao negacija NDH', ističe, dodajući kako pretpostavlja da u slovenskome Državnom savjetu znaju za te činjenice, ali one 'ne pomažu u sastavljanju bajki o velikome slovenskom moru'.
'Slovenci zaboravljaju svoju suradnju s talijanskim fašistima'
Po Jarebovim riječima, u Sloveniji zaboravljaju da su oni koji su godine 1941. pristali na suradnju s talijanskim fašistima imali kao dotadašnji visoki jugoslavenski dužnosnici znatno 'jači' legitimitet od pripadnika ustaške organizacije.
'Nije li nakon pada Italije u ljubljanskoj pokrajini lokalnu vlast nastavila obnašati slovenska uprava? Nisu li u toj istoj pokrajini uz njemački nadzor i pod zapovjedništvom generala jugoslavenske kraljevske vojske Leona Rupnika ustrojene brojne postrojbe slovenskoga domobranstva koje su se rame uz rame borile s njemačkim nacističkim saveznicima?' pita Jareb.
Ističe kako one u Sloveniji koji se "zabavljaju" besmislicama treba upoznati s činjenicom da je Republika Hrvatska još 2005. postala punopravna članica Radne skupine za međunarodnu suradnju u obrazovanju, održavanju sjećanja i istraživanju holokausta te da su u njezinu punopravnom članstvu gotovo sve zemlje Europske unije, ali ne i Slovenija. 'Svaka zemlja koja je postala članica te skupine morala je ispuniti vrlo stroge kriterije, što je u hrvatskom slučaju isključilo i najmanju pomisao da bi Republika Hrvatska i njezine ustanove na bilo koji način slijedile bilo što povezano s NDH i njezinim naslijeđem', tvrdi Jareb, dodajući kako je Republika Slovenija kao zemlja koja se često poziva na naslijeđe antifašizma propustila postati članica takve organizacije, pa je tek u statusu promatrača.