35 posto slovenskih i 17 posto hrvatskih – toliki postotak potreba za električnom energijom u dvije države zadovoljava se radom Nuklearne elektrane Krško. U pogon je puštena 1983. godine, a zbog besprijekornog rada prošle joj je godine radni vijek produljen za još 20 godina, najmanje do 2043.
No potrebe za energetskom sigurnošću postoje i u Hrvatskoj i u Sloveniji. Na projektu novog bloka nuklearne elektrane GEN energija, tvrtka koja upravlja slovenskim dijelom zajedničke elektrane, radi već 20 godina. I hrvatska i slovenska vlada podupiru izgradnju, ali prije toga to Slovenci trebaju podržati na referendumu, izvijestio je reporter Dnevnika Nove TV Hrvoje Krešić.
Ekološki aktivisti tvrde da su nuklearne elektrane problematične zbog sigurnosti te da ipak imaju loš učinak na okoliš, i zbog rudarenja urana i plutonija, i zbog kasnijeg zbrinjavanja.
"Mi u 40 godina rada Krškog nismo riješili strateško pitanje zbrinjavanja i skladištenja radioaktivnog nuklearnog otpada. Po meni to nije najbolja referencija za izgradnju novog bloka jer 40 godina ne znamo što ćemo s otpadom iz prvog", ustvrdila je Dora Sivka, predsjednica Zelene akcije.
Znanost je ipak uvjerena da je tehnologija ispravna i sigurna, a podsjećaju i da tek treba definirati koja će se tehnologija koristiti. U svemu ističu još jednu pozitivnu stvar po Hrvatsku.
"Što god se bude radilo u Krškom, radit će se na zemljištu, u kampusu same nuklearke, koja je u suvlasništvu Hrvatske. Slovenija ondje ne može napraviti ništa bez dopuštenja Hrvatske jer to je i naš teren", napomenuo je nuklearni fizičar Tonči Tadić.
Predviđeni datum referenduma je nedjelja 24. studenog, a rokovi za pripremne radnje prije trebali bi početi teći za nešto više od dva tjedna. Referendumska kampanja može pak početi 30 dana prije referenduma, odnosno 25. listopada, a nema sumnje da će se o svemu razgovarati i u Hrvatskoj.
Više o ovoj temi možete pogledati u videoprilogu na vrhu članka.