Fotografija odvođenja 48-godišnjeg Slavka Batika, snimljena 1991. godine, jedna je od najpoznatijih fotografija iz ratnog Vukovara. Na fotografiji se, osim Batika, vide još četiri osobe u vojnim odorama među kojima je s oružjem u ruci bio i optuženi Slobodan Raič.
Prema navodima iz optužnice vukovarskog Županijskog državnog odvjetništva, pripadnici JNA i srpskih paravojnih postrojba, među kojima je bio i Slobodan Raič, pronašli su Slavka Batika u podrumu tijekom akcije 'čišćenja' te ga odveli do jednog dvorišta gdje su ga predali drugim pripadnicima JNA i srpskih paravojnih postrojba. Time je Slobodan Raič počinio ratni zločin nad civilnim stanovništvom, navedeno je u optužbi.
Obrazlažući presudu, predsjednik sudskog vijeća Nikola Bešenski rekao je kako je tijekom suđenja nepobitno dokazano da je zajedno s još trima osobama Slobodan Raič zarobio i zarobljenog vodio te predao Slavka Batika drugim osobama.
'Riječi optuženoga, kojima se branio, da je samo sproveo Slavka Batika od točke 'A' do točke 'B' ne prihvaćaju se kao niti to da je postupao po zapovijedi oficira JNA, što nije spominjao do samog završetka sudskog postupka, čime je očito htio sa sebe skinuti krivnju', rekao je Bešenski.
Naveo je kako je i činjenica da je Raič to kazneno djelo počinio u najblažem obliku, ali i da je pritom postupio protivno Ženevskim konvencijama te zarobljenom Batiku nije rekao kakva su mu prava niti ga je odveo na mjesto na kojemu bi mu se pružila pomoć iako je bilo vidljivo da je Batik u trenutku zarobljavanja bio vidno bolestan i u lošem psihofizičkom stanju.
U dosuđenu zatvorsku kaznu Slobadanu Raiču uračunat će se vrijeme provedeno u pritvoru osječkog zatvora koji mu je odlukom sudskog vijeća produljen do daljnjega, a u kojemu se nalazi od 6. svibnja 2006.
Tijekom sudskog postupka obrana Slobodana Raiča zastupala je stajališta da su Slavka Batika zarobili neki drugi vojnici koji su ga kao Vukovarca pozvali da prepozna zarobljenika, te da je Raič postupao isključivo po naredbi nadređenih.