Zahtjev za pokretanje stečajnog postupka podnijela je Porezna uprava. Stečajni upravitelj Novogradnje Zdenko Bešlić izjavio je kako su razlozi za otvaranje stečaja insolventnost i prezaduženost. Naime, račun tvrtke blokiran je više od 11 godina, a obveze su veće od imovine, čak 31 milijun kuna. Najveći je vjerovnik država, kojoj Novogradnja za PDV duguje više od 20 milijuna kuna. Za 33 radnika Novogradnje stečaj znači i početak otkaznog roka od trideset dana.
>> S. Brod: Neizvjesna sudbina ljudi koji žive u prodanoj nekretnini
Za Slavonski Brod, koji na temelju sudskih presuda Novogradnji duguje 50 milijuna kuna, to je predah u nastavku dražbe. Naime, stečajni upravitelj Bešlić vjeruje kako drugog kruga dražbe sigurno neće biti do 18. prosinca, za kada je najavljeno prvo izvještajno ročište u stečajnom postupku. Po Zakonu o stečajnom postupku, u slučaju stečaja svi se parnični i ovršni postupci prekidaju dok se ne omogući i ne predloži nastavak stečajnog postupka, objašnjava Bešlić.
Na upit o sudbini nekretnina prodanih u prvome krugu dražbe Bešlić je odgovorio da će o tome odlučiti sud. On bi trebao izdati rješenje o dosudi. Ako se to dosudi Novogradnji, onda će to ući u stečajnu masu, dodao je.
Duspara: Ovo će nam biti argument više
U prvome krugu dražbe, održanom prije osam dana, prodane su četiri nekretnine, od ponuđenih devet, a dvije je za oko devet milijuna kuna izlicitirala upravo Novogradnja.
Slavonskobrodski gradonačelnik Mirko Duspara rekao je kako nije sretan što je još jedna brodska tvrtka otišla u stečaj, ali misli da će im to biti argument više koji će dodati zahtjevu za obnavljanje cijelog postupka. Grad također traži i izuzeće ovršnoga suca te predsjednika Općinskoga i Županijskog suda u Brodu, a preko svojih pravnih zastupnika pokrenuo je i pitanje protuovrhe.
Sada je najvažnije, istaknuo je Duspara, da se Upravni sud u ponovnom postupku što prije očituje o tome je li Novogradnja sporne tražbine od grada u pretvorbi uopće prijavila u temeljni kapital. (Hina)