Kad kupuju svježe meso, kupci žele biti sigurni. Kretanje goveda prati se od farme do farme, odnosno klaonice. Prodaju životinje vlasnik je dužan prijaviti ovlaštenom veterinaru u roku 4 dana, a kupac u roku 3 dana mora javiti da mu je životinja stigla. Sve dok ne dođe na odredište, govedo se smatra - plutajućim.
'Do plutajućih goveda može doći tako da ako onaj tko je kupio od vlasnika govedo s farme, to govedo nije prijavio', pojasnio je Antun Laslo iz Udruge OPG-a Hrvatske Život.
U posljednjih 8 godina zabilježeno je 40.145 plutajućih goveda. Većina je pronađena, no za njih 7.165 odredište je ostalo nepoznato.
'Taj dio se odnosi na sivo tržište. Dakle, ne govorimo o 40.000', istaknuo je pomoćnik ministra poljoprivrede Tomislav Kiš.
O ovoj temi mnogi nisu željeli govoriti pred kamerama. Spominju prekupce, netočne adrese, nedovoljan broj veterinarskih inspektora, ali i neodgovornost onih koji dolazak stoke ne prijave na vrijeme ili to uopće ne učine.
'Možda ima najviše neznanja, kod međusobne trgovine ljudi kad kupuju. A nije ni svjestan da je napravio prekršaj. On je mislio - kupio je kravu, krava ima svoju markicu i broj, on ima dokumente i na tome ostane', kaže Laslo.
U Ministarstvu poljoprivrede tvrde da to ne ugrožava kupce.
'Ono što je u svakom slučaju sigurno to je preporuka kupcima - da se goveđe meso i općenito proizvodi životinjskog porijekla kupuju na legalnim mjestima', naglasio je pomoćnik ministra.
Prema podacima Hrvatske poljoprivredne agencije 'plutajuća goveda' čine oko 1 posto godišnjih migracija. Novi Pravilnik o prometu životinja trebao bi poboljšati tu kontrolu.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr