Sitni lopov, prostitutka ili organizirani kriminalac - od 1. rujna sve istrage vodi Tužiteljstvo. Javnost i dalje ima pravo znati što se događa, smatra zbor sudskih izvjestitelja.
'Jer se ne smijemo dovesti u situaciju da se čini u bilo kojem gradu u cijeloj našoj državi da kriminala više nema, samo zato što je novi zakon neke dijelove postupka obavio velom tajnosti', rekla je Ana Raić Knežević, predsjednica Zbora sudskih izvjestitelja.
Prilagođavanje prostorija za ispitivanje, nabava opreme, pa i edukacija ljudi... Sve je to trajalo dvije godine. Tužitelji kažu da su spremni za preuzimanje glavne riječi. Dosad je uloženo 11 milijuna kuna.
'Imamo uređaje za snimanje, evo danas i sutra se razvoze zadnji primjerci. Dobili su prije uređaje za snimanje da mogu simulirati rad, da mogu trenirati. Svi treniraju prvo ispitivanje okrivljenika. Mogu vam reći u mojih 40 i nešto godina ni za jedan zakon se nismo ovako pripremali kao za ovaj zakon', rekao je Dragan Novosel, županijski državni odvjetnik u Zagrebu.
Odvjetnici nezadovoljni, tvrde da su u neravnopravnom položaju
Protiv kojeg građanina ili političara se vodi istraga ostaje tajna i javnost će biti zakinuta za sve detalje, sve do podizanja optužnice. Novim zakonom odvjetnici nisu zadovoljni. Tvrde, u neravnopravnom su položaju u odnosu na tužitelje, pogotovo kad je u pitanju pozivanje svjedoka koji se odvjetnicima ne moraju odazivati.
'Za razliku od toga dužni su se odazvati državnom odvjetniku koji ima i instrumente disicpliniranja tih ljudi. Dakle, može se čak i izdati dovedebeni nalog i njih se putem policije dovesti', rekao je odvjetnik Rajko Mlinarić.
Protiv nekoliko odredbi zakona na ustavnom sudu podnesen je velik broj tužbi, no odgovora još nema. S obzirom na to da zakon neće biti retroaktivan sucima će sigurno trebati još tri godine da raspetljaju sve istrage kojima su proteklih mjeseci bili zatrpani, po starom zakonu.