Smrad i zagađenje od rafinerije u Sisku i dalje muče građane. Jasna, koja uskoro treba ponovno postati majka, zabrinuta je za zdravlje svoje obitelji.'Naravno da se bojim. U ulici imam osam kuća, jako puno ima ljudi oboljelih od raka, nije to baš normalno', kaže trudnica Jasna Korovljević.
Ljuti je zato odustajanje od tužbe protiv Inine rafinerije. Gradonačelnik Pintarić pred novinare je poslao svoje kolege koji tvrde da je cilj postignut. 'Ja smatram bez obzira što je ishod tužbe takav kakav jest da je tim pritiskom koji je grad radio na Inu i na Vladu postignut cilj, a to je da se donese odluka o modernizaciji rafinerije', rekao je Veljko Novak, predsjednik gradskog vijeća.
No gotova je samo prva faza modernizacije, a eko udruge ne vjeruju u nastavak. 'Ono bitno vrijeme za modernizaciju je prošlo. sada MOL i Ina koji su dobili te rokove za modernizaciju koji se stalno probijaju, kojih se ne moraju pridržavati - to i oni znaju. To im vrijeme služi samo za kalkulaciju', kaže Danijel Prerad iz Sisačke eko-akcije.
'Vlada može raznim modelim pritisnuti vlasnika da završi modernizaciju rafinerije, ja sam sigurna da će to tako i biti', rekla je Marina Lovrić Merzel, županica Sisačko-moslavačke županije.
Sisak je ostao i bez komunalne naknade od Janafa. Bivša Vlada izmijenila je, sumnjaju, pravilnik kako bi pogodovala toj državnoj tvrtki. 'Čudno je da netko ide s izmjenom pravilnika post festum, a prije presude upravnog suda mijenja pravila koja vrijede do tada', kaaže Mile Mikić, Upravni odjel z akomunalne djelatnosti. 'Na taj način su oštetili građane grada Siska za preko 50 milijuna kuna', kaže županica.
Sisački proračun mogao bi se uskoro prepoloviti, a sve više Siščana svakodnevno obilazi burzu rada. Daleko je to od nekadašnjeg industrijskog diva.