To su poručili dopredsjednik NHS-a za javni sektor Boris Pleša, glavni tajnik Sindikata zdravstva, socijalne zaštite i invalidskog osiguranja Hrvatske Željko Štogl, i predsjednik Nezavisnog sindikata medicinskih sestara, tehničara i djelatnika u zdravstvu Hrvatske Šefko Frkatović na konferenciji za tisak danas u Zagrebu i napomenuli da postoje inozemni primjeri u kojima su takvi aranžmani poništeni i organizacija posla vraćeni na staro, a u susjednoj Sloveniji postupak je odgođen na tri godine.
U sustavu zdravstva morate imate ljude s kojima ste dobro uigrali posao i kojima vjerujete, a ne padobrance, kazali su i dodali da je neprihvatljivo da se ista oprema za čišćenje koristi na zaraznom odjelu neke bolnice i potom u nekom javnom uredu s velikom cirkulacijom ljudi.
>>'Neka Milanović kaže tko je to bio u mračnim sobama, a 'liste srama' ništa neće riješiti'
Oni tvrde da sustav zdravstva ne može dobiti povoljniju cijenu rada s outsourcing tvrtkama nego sa stalno zaposlenim radnicima, i da će te tvrtke štedjeti na kvaliteti sredstava i drugog kako bi imale računicu.
Stoga su sindikati zatražili održavanje sastanka s ministrom zdravlja Rankom Ostojićem, koji će biti održan idući tjedan.
Današnja konferencija je reakcija na dopis ministra Ostojića koji je 18. srpnja poslao članovima sustava zdravstva u kojem traži suradnju s konzultantskom tvrtkom s kojom je sklopljen ugovor o izradi implementacijskog plana za racionalizaciju i outsourcing/spin off nezdravstvenih usluga u javnim bolnicama u Hrvatskoj. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook