treći dan štrajka

Sindikat u zdravstvu postavio ultimatum Vladi: "Dok to ne dobijemo, ne odustajemo"

Štrajk u zdravstvu Foto: Sasa Buric/Cropix
Nastavlja se štrajk u zdravstvu, iz Sindikata poručuju da planiraju nastaviti sve dok se ne odredi datum kad će njihovi zahtjevi biti ispunjeni.

Treći dan štrajka u zdravstvu radioloških tehnologa, laboranata i vozača saniteta teče nesmanjenim intenzitetom i nastavit će se dok se ne odredi točan datum kada će sindikalni zahtjevi biti ispunjeni, poručuju u srijedu ujutro organizatori štrajka iz Sindikata Zajedno.

"Ne mora to biti odmah, ali tražimo konkretan datum. Dok to ne dobijemo, ne odustajemo", rekao je u srijedu Hini predsjednik Sindikata Krunoslav Kušec.

Sindikat traži povećanje osnovice svojih članova za 20 posto, izmjenu koeficijenata i da im se vrati naknada za topli obrok.

Ministar rada Marin Piletić u utorak je rekao da će njihove zahtjeve razmotriti Povjerenstvo za praćenje i unapređenje sustava plaća u državnim i javnim službama, koje će iduću sjednicu imati za dva tjedna.

No, Kušec odgovara da je "to povjerenstvo već zasjedalo na proljeće, ali ništa nije napravilo".

"Zasjedanje povjerenstva nije kraj priče, ono ne odlučuje, već se mora formirati radna skupina koja će razmotriti koeficijente. To može potrajati mjesecima i godinama, upravo do sljedećih parlamentarnih izbora", komentirao je predsjednik Sindikata poruke iz Vlade te poručio da članovi Sindikata nemaju vremena toliko čekati.

Istaknuo je da od srijede svi zavodi za hitnu medicinu, uključujući sanitet, rade apsolutno po svim propisima. To znači da vozači neće prevoziti pacijente ako vozilo nema zimske gume i nije adekvatno opremljeno, a uglavnom su vozila takva, kaže.

Ministarstvo zdravstva u utorak je izvijestilo da u 15 akutnih bolnica nema štrajka zdravstvenih djelatnika, dok se u devet bolnica smanjuje broj djelatnika u štrajku.

Kušec je to demantirao uz obrazloženje da Ministarstvo vodi pogrešnu evidenciju, odnosno da ne računa u štrajkaše one radnike koji odrađuju hitne slučajeve.

U Sindikatu tvrde da imaju 4000 članova i da su svi u štrajku te da je među njima i 1500 medicinskih sestara. Prema podacima Sindikata Zajedno, broj neodrađenih pretraga zbog štrajka prešao je tisuću.

Kušec tvrdi i da im pacijenti daju podršku na način da ne dolaze na zakazane pretrage te da i dalje traju veliki pritisci iz bolničkih uprava jer se proglašavaju hitnima pretrage koje to nisu.

Pročitajte i ovo Vremenski ekstremi Važna obavijest DHMZ-a: "Ovo je od presudne važnosti za sigurnost građana"

Pročitajte i ovo Kralj šećera Preminuo vlasnik jednog od najvećih poslovnih carstva u regiji