Sada im duguje 150 milijuna kuna, a iznos bi mogao porasti i na 400 milijuna. U teškoj financijskoj situaciji, država teško da će naći taj novac, a ne nađe li ga do sljedećega tjedna, ne gine joj sud. Već treća godina prolazi, a policajci ne dobivaju povrat poreza. Rečenice 'bit će, strpite se' više ne žele slušati. Ako se do sredine tjedna ne dogovore s Vladom, tužit će državu. 'Shvaćamo da je država u recesiji. Dugo smo čekali, al ono što je država dužna i što je po Zakonom raspisano, mora se isplatiti', kazao nam je Dubravko Jagić iz Sindikata policije Hrvatske.
Bitka na relaciji policija-država traje već tri godine. Iznos je već sada dosegnuo 150 milijuna kuna, a sa sudskim troškovima mogao bi skočiti i do 400 milijuna. Iz resornog ministarstva tvrde, da su svoje ispoštovali. Problem prekovremenih sati koji se policajcima nije isplaćivao od 2000. do 2003. godine, završio je na sudu.
Novi zakon o policijskim ovlastima donesen bez konzultacija sa policajcima na terenu
'U ovom trenutku ne vode se nikakvi specijalni pregovori. Taj proces je u tijeku, vrše se nagodbe, određeni ljudi se dogovaraju, drugo arbitira državno odvjetništvo i sud te se nadamo da ćemo i to završiti, kao i sve ostalo sa sindikatima', rekao je tajnik kabineta ministra policije Dubravko Novak. No, zato ono drugo ministarstvo, ministarstvo financija, o neplaćenom povratu poreza još uvijek šuti.
Dok čekaju pomak, život policajaca nije nimalo lagan. Već godinama upozoravaju da nisu dobro opremljeni. Bez adekvatne su odjeće i obuće, bez balističkog prsluka i adekvatnog voznog parka, čekaju bolje dane. Da stvar bude gora, kažu, novi zakon o policijskim ovlastima donijeli su stručnjaci i teoretičari koji ni u jednom trenutku nisu pitali što o tome misle policajci. I to oni pravi, koji su na terenu i svakodnevno nose glavu u torbi.