Kako je Kutlača rekao postoje naznake da je ta najava o privatizaciji "Uljanika" znatno ozbiljnija od dosadašnjih te da će se zbog pritiska EU-a u to uletjeti bez obzira na nepripremljenost brodogradnje za privatizaciju.
Kutlača zastupa stav Sindikata Istre i Kvarnera da "Uljanik" ne treba privatizirati jer, kako je kazao, "primjera brodogradilišta u državnom vlasništvu ima i u susjednoj Italiji te drugim zemljama EU-a".
Dodao je kako EU u prvom redu želi ulazak svog kapitala, a ne poboljšanje poslovanja.
Po njegovim riječima brodogradilišta, za koja se najavljuje privatizacija, odnosno "Uljanik" i brodogradilište u Kraljevici, nisu restrukturirana, niti su jasno postavljeni ciljevi, način privatizacije i uloga privatiziranih brodogradilišta ili njihov kapacitet proizvodnje.
Upravo zato, rekao je Kutlača, sindikat će zatražiti raspravu o privatizaciji "Uljanika" i općenito o brodogradnji.
"Uprava 'Uljanika' ni s kim, pa ni sa sindikatima, ne razgovara o svojim stajalištima i važnim stvarima, pa ni o privatizaciji", zaključio je sindikalni povjerenik u "Uljaniku" Kutlača, ponovivši kako se taj sindikat protivi privatizaciji i stajalištu da je to brodogradilište "vertikala izvozne proizvodnje Istarske županije".