Predsjednik Republike Ivo Josipović primio je u utorak izaslanstvo sindikalne podružnice Imunološkog zavoda i načelnika Sektora u Državnom uredu za upravljanje državnom imovinom (DUUDI) Branimira Flekovića, a u razgovoru su sve strane izrazile želju da Zavod opstane i nastavi svoje djelovanje.
Sindikalno izaslanstvo, u kojem su bile glavna sindikalna povjerenica Imunološkog zavoda Lidija Jagarinec, njezina zamjenica Branka Ećimović i članica povjereništva Renata Tišljer, upoznalo je predsjednika Josipovića sa situacijom u kojoj se nalazi Zavod i pogledima zaposlenika na moguću obnovu proizvodnje, priopćeno je iz Ureda Predsjednika.
Varga: HZZO ne može posuditi novac Imunološkom zavodu
Načelnik Sektora u DUUDI-ju Fleković iznio je podatke o naporima koje poduzimaju Ministarstvo zdravlja, Ministarstvo gospodarstva i DUUDI, zajedno sa zaposlenicima i sindikatom, u rješavanju budućnosti Imunološkog zavoda i njegovih zaposlenika.
'Pronalaženje strateškog partnera i dokapitalizacija, za što postoji izraženi interes nekoliko subjekata, omogućit će opstanak i nastavak rada Imunološkog zavoda. U proteklih nekoliko tjedana učinjeni su pomaci prema rješavanju nagomilanih problema te je izražena želja svih strana da Imunološki zavod opstane i nastavi svoje djelovanje. To je u općem interesu, tim prije što domaća proizvodnja cjepiva i seruma, kako zbog sigurnosti opskrbe i kvalitete tako i zbog cijene, ima strateški značaj', stoji u priopćenju.
Imunološki zavod je u vlasništvu države - Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje posjeduje 44,5 posto dionica, Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje 14,6 posto, Hrvatski fond za privatizaciju 14,2 posto, dok mali dioničari drže 26,7 posto dionica.
Ministarstvo gospodarstva: Nazire se rješenje za Imunološki zavod
U tvrtki je još 20. listopada počeo štrajk zbog neisplate plaća za kolovoz. Radnici štrajkaju sat vremena dnevno, od 12 do 13 sati, kako ne bi ugrozili preostalu proizvodnju i odnos s financijskim kućama, odnosno kako bi od HALMED-a mogli zatražiti privremenu proizvodnu dozvolu. U Imunološkom zavodu trenutno je zaposleno oko 200 radnika.
Vlada je na sjednici prošlog četvrtka, 20. listopada, donijela odluku o nastavku prodaje dionica Imunološkog zavoda, za koji je na javnom pozivu za prikupljanje ponuda za kupnju dionica pristiglo osam pisama namjere.
Apel Akademije medicinskih znanosti
Aple za opstanak Imunološkog zavoda uputili su Senat i Predsjedništvo Akademije medicinskih znanosti Hrvatske.
'Jednodušni je stav članova Senata da je Imunološki zavod ustanova koja proizvodi jedinstvene medicinske proizvode (...) od izuzetne važnosti za prevenciju i liječenje našeg stanovništva, uspijevajući proizvoditi i za izvoz. Hrvatska ima dugu tradiciju na tom polju, davši i značajne doprinose i poticaje u imunološkoj znanosti i sveučilišnoj nastavi.
Želimo naglasiti da je za sadašnje stanje kriv nemar šire društvene zajednice za razvoj proizvodnje u ovom specifičnom medicinskom području, što je velika šteta s obzirom na dugu domaću i međunarodnu tradiciju Imunološkoga zavoda i popratnih znanstveno-istraživačkih i zdravstvenih djelatnosti', poručili su među ostalim u apelu i dodali su kako su uvjereni da Zavod može opstati, te u realno vrijeme postati ugledna tvrtka na međunarodnoj razini. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook