Hrelja je danas na konferenciji za novinare u Saboru za preporuke Europske komisije kazao kako nemaju nikakav kratkoročni učinak za mirovinski sustav niti za njegovu financijsku održivost, "ali imaju dugogodišnje opterećenje ukoliko se s njima nastavi". "Europski birokrati su se uhvatili dobi od 67 godina iako Hrvatska nikakvih temelja za takvu normu nema", poručio je.
Napomenuo je da će se, prema demografskim kretanjima, prosjek starosti u Hrvatskoj tek 2030. izjednačiti s prosjekom starosti u EU, "dakle još nećemo biti blizu Švedske ili nekih drugih zemalja s visokim standardom".
Hrelja: Prokletstvo Mirne i Arene su njihove nekretnine
Hrelja je istaknuo kako nije dobro pred Hrvatsku stavljati zahtjev s povećanjem penalizacije za odlazak u prijevremenu mirovinu, rekavši da hrvatski građani već za nedostatak 8 posto staža plaćaju 20 posto penalizacije, i to doživotno.
"Ove mjere nikako ne rješavaju gorući problem Hrvatske - nezaposlenost mladih, a ako ostavljamo što starije ljude u svijetu rada, mladi nikada neće doći na red da zamijene starije", zaključio je Hrelja.
Osvrnuo se i na jučerašnji posjet poplavljenim područjima, rekavši kako će od Ministarstva socijalne skrbi tražiti da se organiziraju ekipe koje će imati zadaću pomoći u kući građanima treće životne dobi. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook