Na oranici pokraj Osijeka netko nije mogao dočekati pirotehničare. Na miniranoj je površini tako posijao pšenicu. Obrada miniranih polja u Slavoniji uopće nije rijetkost, iako zakon nalaže da od početka strojne obrade tla trebaju proći tri godine kako bi se otklonila sumnja u miniranost zemlje. Jedan od njih je i Pero Ivičić. Da je čekao pirotehničare, zemlja bi mu, i danas bila minirana. 'Imao sam sreće, samo jednu raketu sam izorao. Nije bio problem', objašnjava Pero.
Zbog miniranih oranica seljaci gube i nekoliko stotina tisuća kuna na godinu. Većina ih zato stvar uzima u svoje ruke. Osječka okolica najzagađenija je minama u državi. Velika većina mina postavljena je na samo 20 centimetara od tla. Stručnjaci upozoravaju da se ne ulazi u minski sumnjiva područja, ne razminirava na svoju ruku,te ne pali korov.
No, nužda seljake ne pita. Na području Osječko-baranjske županije čak je deset četvornih kilometara minski sumnjivih oranica koje njihovi vlasnici eksploatiraju. Mine su u Hrvatskoj do sada ubile 500 ljudi. Nerijetko stradavaju i hrabri traktoristi. Jedina pozitivna stvar jest da minirana zemlja nije godinama bila tretirana umjetnim gnojivom i pesticidima. Zato je ekološki čista i podobna za proizvodnju tzv. zdrave hrane.