Inspekcija naime, apsurdno, ali istinito, provjerava samo jesu li svi papiri uredni. Jer, je li baš svaki šaraf na svome mjestu nije njihova nadležnost. Ekipa Provjerenog postavila je i pitanje koje sigurno zanima svakog roditelja: tko zabušava kada je sigurnost djece u pitanju? Pokušali smo saznati odgovor na pitanje koliko roditelj može imati povjerenja da su brzi vrtuljci u zabavnom parku montirani sigurno i po propisima, i koji zakoni uopće reguliraju poslovanje jednog zabavnog parka? Jure Gašperov, dipl. ing. strojarstva, za Provjereno kaže kako misli da takvo što ne postoji. 'Pa neka direktno baš institucija koja to provjerava koja se brine o tom, to u hrvatskoj nažalost ne postoji', kaže i Marijan Berger, predsjednik Udruge hrvatskih zabavnih radnji - lunapark.
Posjetili smo nekoliko zabavnih parkova prvo sami, a zatim i s inspektorima državnog inspektorata. Mali zabavni park na Krku uskoro će biti otvoren. Tri inspektora iz Rijeke nenajavljeno dolaze u nadzor. No njihov posao je samo provjeriti ima li vlasnik uredne papire. Nitko od inspektora ne kontrolira način na koji su montirani vrtuljci. Za sigurnost vrtuljka odgovoran je samo vlasnik, iako nekoliko zakona i pravilnika uređuju rad jednog zabavnog parka - Zakon o strancima, Zakon o žičarama za prijevoz osoba, Pravilnik o javnoj turističkoj infrastrukturi, Pravilnik o sigurnosti strojeva i Tehnički propis za niskonaponske električne instalacije. Inspektori provjeravaju samo potvrde koje vlasnik mora imati.
Vlasnici odgovorni za sigurnost
'Znači za to postoje registrirane ustanove koje imaju posebnu dozvolu za izdavanje takvih papira', objašnjava Viliam Dubrović iz Državnog inspektorata Rijeka. Djelatnik jedne od tih registriranih ustanova je Jere Gašperov. 'Pa naravno, oni hoće da to neko drugi verificira', osvrće se na inspektore i njihov rad Gašperov. Njegova tvrtka verificira i izdaje ateste za svaki stroj. Te potvrde vlasnici lunaparka pri kontroli predoče inspektorima, no i on sam smatra kako je u našim uvjetima nemoguće govoriti o detaljnoj kontroli bilo kojeg vrtuljka. 'Recimo, vi bi morali ispitati i da li je došlo do trošenja materijala u nekakvim vrtuljcima tim, a kako ćete to, morate neka rengenska snimanja, provjeru debljine stijenke, gdje vi možete vidjeti je li došlo do kakvih pukotina, dakle što vi vizualno možete, eh.. vi od nekih 50 stavki 3 ili 4 možete vizualno ocijeniti i reći, evo ja vam dajem papir za sigurnost, a je li to to, recite mi', ističe Gašperov.
Na kraju inspekcije, inspektori nam nisu mogli reći točno sve rezultate, ipak u sigurnost nisu sumnjali. Nažalost bez redovitih i detaljnih kontrola propusti se obično primijete prekasno. Registrirane ustanove i inspektori, čini se najviše se ipak oslanjaju da će vlasnik zabavnog parka sam postaviti sve tako da se nesreće ne dogode. 'Znači stroj bude spakiran na prikolici, pa onda svi klinovi, osigurači, zatvarači, šaraf i najbitnije zatvarač. Recimo da na stroju ima dvjestotinjak klinova, šarafa, matica, osigurača i tako dalje, a prije nego ide u promet još jednom se sve pregledava, struja, dvije, tri test vožnje i tako', pojašnjava voditelj lunaparka Dominik Justament. Obitelj Justament više od 50 godina bavi se postavljanjem zabavnih parkova po Hrvatskoj. Dominik je posao preuzeo od svojeg oca, a nada se da će jednog dana i njegov sin krenuti istim koracima. Sve njihove vožnje, ističe, potpuno su sigurne, a nesreća uzrokovanih kvarom, nije bilo. Servis im je, kažu, redovan.
Ozljede i traume
Ipak ozljeda i preživljenih trauma Dominik se nagledao. Mala karting staza izgledala je bezopasno skupini mladića. 'Dečki su malo popili došli su se vozit njih četiri pet, jedan se zabio drugi se zabio u njega, on je stao izašao je van, drugi je naletio na njega, čovjek je pao, slomio je ruku i ozljeda je bila dosta gadna, vanjski prijelom ruke', opisuje minuli događaj Dominik. Dominikova majka predsjednica je udruge zabavnih parkova Hrvatske. Sigurna je da svatko od 40-ak vlasnika zabavnih parkova u Hrvatskoj pazi na ispravnost strojeva, ne zbog straha od zakona, već jer im je to jedini izvor zarade i način života.
Predsjednik druge udruge zabavnih parkova Hrvatske Marijan Berger također smatra kako najbolju kontrolu sigurnosti jednog vrtuljka mogu pružiti samo vlasnici. I sam se kao vlasnik jednog zabavnog parka često susretao s inspektorima vrlo slabo upoznatom sa strojevima koje pregledavaju. 'Kontorlira nas državni inspektorat, koji po meni nije dovoljno kompetentan da bi nas kontrolirao, jer kontroliraju i građevinske tvrtke i vodoinstalatere i autoprijevoznike, a mi u Hrvataskoj nemamo reguliran svoj status', ističe Berger. Berto Ritter, voditelj lunaparka, ovo ljeto vrtuljke svog zabavnog parka, postavio je u Novom Vinodolskom.
Inspektori imaju premalo ovlasti
'Svaki dan prije nego što se pušta u pogon, svaki dan se provjerava sve, što bi trebalo biti za sigurnost roditelj djece pogotovo znači svaki taj detaljić koji treba biti provjeren, apsolutno svaki dan se provjerava', kaže Ritter. Nije da ne vjerujem u stručnost vlasnika, kaže Miljenko, no kao roditelj koji često vodi svoju djecu u zabavni park, ipak bi se osjećao sigurnije kada bi postojale državne institucije koje bi temeljitije pregledavale vrtuljke. 'Sve bi trebalo biti sigurnije u svakom slučaju, Hrvatskoj se smišljaju stvari na koje se troši novac, a na ovakve stvari gdje bi sigurnost djeteta trebala bit više zastupljena, manje ima tih povjerenstva i komisija i svega naravno da bi trebalo bit isto', kaže posjetitelj lunaparka Miljenko Butorac.
Kada je os sigurnosti riječ, priznaju i inspektori, još smo daleko od standarda zemalja Europske unije. Kazne su neprimjerene, inspektori s premalo ovlasti, ali i poznavanja same strukture strojeva. Sva odgovornost leži na vlasniku. Unatoč tome na sreću u hrvatskim zabavnim parkovima većih nesreća nije bilo, zasad!