Nezaštićena od bolesti, poslužit će umjesto sjemenske pšenice, a takav potez za mnoge je povratak u prošlo stoljeće. 'Ove godine na njivu ću zasijati ovogodišnji urod koji čuvam na tavanu iz jednostavne računice – metar sjemenske pšenice košta 3 kune i 60 lipa, a nama je pšenica plaćena 1,25 kuna i to je puno isplativije', istaknuo je poljoprivrednik Mario Milušić iz mjesta Piškorevci.
>> UN: Sljedeće godine nas čeka dramatični porast cijene hrane
>> Seljaci dogovorili cijenu pšenice od kunu i 20 lipa
'Tavanuša' nije oplemenjena i zaštićena od bolesti, ali Mario nema izbora. Država nema novca pa seljacima tako ide na ruku. 'Sigurno je da će biti više bolesti i da će trebati više njege i pažnje, ali naši stari su tako sijali pa ćemo morati i mi', kaže Milušić koji je svjestan kako ni kruh neće biti dobre kvalitete.
'Seljacima treba ostaviti mogućnost izbora. Ali im treba reći da u slučaju bolesti, ovdje najčešće smrdljive snijeti, sami snose troškove', kaže Matija Brlošić iz Hrvatske poljoprivredne komore.
S tavana će, prije nego ode na oranicu, sjeme ipak morati na kontrolu. 'Ono će morati biti tretirano određenim sredstvima, na to će se morati plaćati pristojba pa to baš i neće biti znatno jeftinije', objašnjava Josip Šimenić iz Instituta za sjemenarstvo.