Psihijatrijska bolnica za djecu i mladež u Kukuljevićevoj ulici jedina je takva ustanova u Hrvatskoj i, mada njezin rad financira Grad Zagreb, u njoj se liječe djeca s psihičkim poremećajima od 5 do 18 godina iz cijele Hrvatske. Godišnje se tamo stacionarno liječi oko 1.200 mladih, a kroz bolničke ambulante prođe još njih oko 1.500.
Ravnateljica bolnice Neda Grgić ističe kako su psihički problemi djece brojni i različiti - strahovi, fobije, hiperaktivnost, problemi zanemarenog i zlostavljanog djeteta poput agresivnosti, smetnji u ponašanju i razvoju osobnosti, pa do depresije, samoozljeđivanja i impulzivnog ponašanja.
Predsjednik SDP-ova Savjeta za zdravstvo i socijalnu politiku Rajko Ostojić ističe bolnicu kao dobar primjer skrbi o svojim bolesnicima jer je prisutan multidisciplinarni pristup liječenju, koji uključuje organizaciju škole i slobodnog vremena, te individualno prilagođenu terapiju.
"Treba skinuti stigmu s psihijatrije, otvoriti zatvorene utvrde od
bolnica u kojima psihijatrijski bolesnici danas borave, te
humanizirati njihovo liječenje i prostor u kojem se kreću", istaknuo je Ostojić.
Depresija će 2030. biti vodeća bolest u svijetu, upozorava Ostojić, pa treba povećati prava pacijenata i dostupnost zdravstvene zaštite po kojoj je Hrvatska, prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, tek na 130. mjestu među 182 zemlje.
Ostojić smatra da treba u djelo provesti odredbe Zakona o pravima pacijenata i u sklopu toga uspostaviti Nacionalni centar za mentalno zdravlje, što je sadašnja vlast zanemarila.
Svjetski dan mentalnog zdravlja obilježava se 10. listopada.