Saborski zastupnici Slavko Linić, Dragica Zgrebec i Ingrid Antičević-Marinović na konferenciji za novinare prozvali su Vladu za nepoštivanje zaključaka Sabora iz prosinca 2005., kojima se Vladu i državna tijela obvezuje na donošenje i provođenje mjera za sankcioniranje nezakonitosti u privatizaciji.
SDP svojim zaključcima ponovno želi zadužiti Vladu da osigura rad državnih tijela na sankcioniranju nezakonitosti, poništavanju ugovora suprotnih Ustavu i zakonu, povratu nezakonito stečene imovine, te naknadu štete.
Traži da Sabor obveže Vladu da mu u roku od 60 dana dostavi zakone kojima bi se sankcionirali počinitelji nepravilnosti utvrđenih revizijom privatizacije.
Linić je najavio kako će SDP, neovisno o zaključcima, uskoro u Sabor uputiti dva zakona. Jedan od njih je zakon o jednokratnom porezu na imovinu kojim bi se utvrdio jednokratni progresivni porez na u privatizaciji nezakonito stečenu imovinu, a njime bi država, procjenjuje, mogla utjerati oko 15 milijardi kuna. Drugim zakonom želi se izmijeniti Kazneni zakon na način da se kao kazneno djelo uvodi zlouporaba povjerenja, te produljuju zastarni rokovi za gospodarski kriminal, na 30 godina.
Dodao je i da SDP u suradnji s HSS-om priprema Zakon o imovinskoj kartici kojim bi se građane obvezalo da predoče imovinsku karticu kako bi se na temelju porezne kartice mogle uspoređivati promjene u imovinskom stanju u odnosu na plaćeni porez.
Linić je ocijenio da su izvršna, sudbena i zakonodavna vlast zakazale u kažnjavanju odgovornih za privatizacijsku pljačku, da je i SDP dok je bio na vlasti u tom smislu vrlo malo učinio, ali i istaknuo da stranka neće odustati od sankcija prema onima koji su na nezakonit način stekli bogatstvo.
Podsjetio je kako nalazi Državne revizije svjedoče da je tijekom pretvorbe i privatizacije izgubljeno gotovo 400 tisuća radnih mjesta, da je državni proračun oštećen za oko milijardu DEM, da je temeljni kapital privatiziranih poduzeća smanjen za četiri milijarde DEM, da razvojni programi kao uvjeti za stjecanje vlasništva nisu ostvareni u 65 posto revidiranih poduzeća, da su u 95,2 posto tih poduzeća utvrđene nepravilnosti.
Sve to, ističe, ukazuje da država i vlast moraju biti daleko odgovorniji u kažnjavanju odgovornih za razorne posljedice privatizacije.
Dragica Zgrebec naglasila je kako Vlada nema moralno pravo reći da je revizija polučila rezultate te da je s njom priča o privatizaciji završena, budući da, tvrdi, Vlada ne odgovara na traženje javnosti da se odgovorni kazne.
'Samo se potvrđuje da je HDZ od 1991., kada je donio Zakon o pretvorbi društvenih poduzeća, osmislio i ozakonio, a ovime i legalizirao negativne posljedice pretvorbe i privatizacije', ocijenila je.