SDP predložio pomjene Ustava

Slika nije dostupna
Socijaldemokratska partija Hrvatske (SDP) uputila je danas u saborsku proceduru Prijedlog odluke da se pristupi promjeni Ustava, koji su podržali Klubovi zastupnika SDP-a, HNS-Liberalnih demokrata, IDS-a, PGS-a, SBHS-a, MDS-a i SDSS-a.

U priopćenju Kampe - Ureda SDP-a za odnose s javnošću podsjeća se da se, u obrazloženju Prijedloga odluke o pristupanju promjeni Ustava RH, kao razlog navodi omogućavanje kažnjavanja počinitelja teških kaznenih
djela u pretvorbi i privatizaciji, odnosno kaznenih djela zlouporaba vezanih za obranu Hrvatske, kao i omogućavanje da se poreznim mehanizmima dio nepravedno preraspoređenoga društvenog bogatstva vrati društvenoj zajednici.

U obrazloženju stoji kako je cilj promjene da se u ustavnopravni poredak Hrvatske unesu odredbe članka 7. stavak 2. Europske konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda, članka 15. stavak 2. Međunarodnog pakta o građanskim i političkim pravima, te načela iz Međunarodne konvencije o neprimjenjivanju zastare za ratne zločine i
zločine protiv čovječnosti iz 1968. što su sve, kako se ističe,
međunarodnopravni instrumenti koji obvezuju Hrvatsku.

U priopćenju se navodi da je u postupku revizije Državni ured za reviziju utvrdio 1.936 nepravilnosti koje se odnose na proces pretvorbe i privatizacije i poslovanja društava nestalih u pretvorbi.

Podsjeća se da je u predmetima koji se odnose na protupravne radnje u pretvorbi i privatizaciji od 1991. do sredine 2005. prijavljeno 1.048 osoba te da su državna odvjetništva, rješavajući te prijave, odbacila 401 prijavu, a neposredno je optužena 41 osoba, dok se za 384 osobe
zahtijevala istraga.

Nakon provedene istrage, optuženo je pak 298 osoba dok je u odnosu na 86 osoba zbog nedostatka dokaza postupak obustavljen. 

Sudovi su donijeli 141 presudu, odnosno presuđeno je svega 41,5 posto optuženih osoba.

Od 78 osuđujućih presuda samo je devet osoba osuđeno na bezuvjetnu kaznu zatvora, a noviji podaci još nisu objavljeni.

SDP je sredinom lipnja najavio pokretanje inicijative za promjenu Ustava, a tada je predsjednik SDP-ova Savjeta za ljudska prava i civilno društvo Ivo Josipović rekao da SDP inicijativu vidi kao nacionalni projekt te da svim strankama nudi partnerstvo za uspostavu pravedne Hrvatske, a ukidanje Zakona o reviziji pretvorbe i privatizacije smatra lošim potezom vladajućih u rješavanju tih problema.

Povezane teme