SDP o HDZ-ovoj decentralizaciji

Slika nije dostupna
Čelnici SDP-a i lokalnih vlasti iz Rijeke, Koprivnice i Đakova danas su ustvrdili kako je glavni efekt decentralizacije na HDZ-ov način smanjenje udjela lokalne samouprave u ukupnim poreznim prihodima od dohotka i dobiti i kumulacija veće količine poreznog novca u premijerov ured te njegovo prosljeđivanje u lokalne sredine i na ljude bliske premijeru i HDZ-u.

Ljubo Jurčić, SDP-ov kandidat za premijera je na konferenciji za novinare u središtu SDP-a istaknuo kako upravo konkretni primjeri iz Rijeke, Koprivnice i Đakova pokazuju zašto HDZ-ova decentralizacija nije dobra te najavio skoro predstavljanje SDP-ove politike regionalnog razvoja.

"Danas je država nekom majka, a nekom maćeha", kazao je koprivnički gradonačelnik Zvonimir Mršić te naveo da za koprivničku gimnaziju i sportsku dvoranu Vlada nije izdvojila ni kune. Slično je i u Rijeci gdje je lokalna vlast sama izgradila bazenski kompleks za predstojeće Europsko prvenstvo u plivanju.

Za HDZ se, kaže Mršić, kampanja već zahuktala i očigledno je da HDZ-ova Vlada javni novac iskoristi kako bi stekla stranačku prednost, prije svega u Osijeku, ali i u Zagrebu gdje, osim "Arene", Vlada sufinancira i izgradnju Hrvatskog rukometnog doma.

Tako i Vladimir Šeks poput Svetog Nikole ide po Slavoniji i dijeli darove gdje je HDZ na vlasti, a šibe gdje nije, dodaje Mršić.

Đakovački gradonačelnik Zoran Vinković je ustvrdio kako HDZ državni novac u Slavoniji koristi uglavnom za kupovinu općinskih i gradskih vlasti.

"Tu na djelu nije javno-privatno partnerstvo nego javni organizirani kriminal", rekao je i naveo primjer Vladislavaca gdje je, radi izgradnje vodovoda, cijela općinska vlast prešla u HDZ.

Vojko Obersnel, gradonačelnik Rijeke je ustvrdio kako je glavni "efekt" prošlogodišnjih izmjena zakona o financiranju jedinica lokalne samouprave ispodprosječan rast prihoda i smanjenje udjela lokalne samouprave u ukupnim poreznim prihodima od dohotka i dobiti.

Pritom je naveo podatke Ministarstva financija po kojima su prihodi od poreza na dohodak i dobit u 2007. porasli 32,8 posto na razini državnog proračuna, a 3,66 posto na razini lokalne samouprave.

Obersnel navodi i kako je udio od 39 posto poreznih prihoda od dohotka i dobiti u lokalnoj samoupravi najniži unazad pet godina, kada se kretao od 44 do 48 posto.

U slučaju da se zakon nije mijenjao lokalna samouprava ostvarila bi rast prihoda od 16,9 posto ili 637 milijuna kuna, a udio lokalne samouprave u prihodima od poreza na dobit i dohodak bio bi 44,8 posto što znači da bi se zadržao unutar petogodišnjeg raspona, pojasnio je Obersnel.

Iz SDP-a pak predlažu povećanje udjela fiskalnih prihoda u lokalnoj samoupravi na 20 posto, odnosno na 20 kuna od 100 'ubranih' kuna poreznih prihoda, što, kako navode, znači ne samo veću količinu novca za lokalnu samoupravu, nego i njen veći udjel u poreznim prihodima.

Povezane teme