Obaveza objavljivanja izvještaja, kao i sankcije u slučaju nepoštovanja te obaveze, proizlaze iz Zakona o financiranju političkih aktivnosti. Prema tom zakonu, stranke i nezavisni zastupnici dobivaju novac iz državnog proračuna za financiranje svojih aktivnosti sukladno broju osvojenih zastupničkih mjesta u Saboru, no zauzvrat su obavezne transparentno poslovati i objavljivati nekoliko vrsta izvještaja godišnje na svojim stranicama te ih podnositi Državnom uredu za reviziju ili Državnom izbornom povjerenstvu (DIP), piše Večernji list.
Jedna od obaveza koja proizlazi iz spomenutog zakona je i ta da se financijski izvještaj za prethodnu godinu mora objaviti na internetskim stranicama do 1. ožujka tekuće godine. Detaljnim pregledom SDP-ove stranice može se vidjeti da SDP tu obavezu nije ispunio, što je potvrdila i glasnogovornica Ivana Grljak, no situaciju je objasnila izvanrednim okolnostima.
'Nismo stavili izvještaj na web jer je odgovorna osoba imala iznenadnih zdravstvenih problema. O svemu su obaviješteni Državni ured za reviziju i DIP te je dogovoreno da će izvještaj biti stavljen u ponedjeljak', rekla je Grljak.
>> Milanović: Nikoga nećemo tjerati bičem da umre na radnom mjestu
Sankcija za neobjavljivanje izvještaja do 1. ožujka gubitak je tromjesečnog iznosa od svote koju stranka dobiva iz državnog proračuna. S obzirom na to da je za 2013. SDP-u pripalo 20,4 milijuna kuna, nije teško izračunati da bi vodeću vladajuću stranku ta pogreška trebala stajati 5,1 milijun kuna.
Ne očekuju se sankcije
O tome odluku donosi Odbor za Ustav, na prijedlog Državnog ureda za reviziju. Zbog tako visoke predviđene kazne čudno je da se stranka dovela u poziciju da ovisi o jednoj osobi, zbog čega bi mogla izgubiti značajna sredstva, i to uoči dvaju izbora, onih za Europarlament i lokalnih. Za razliku od nekih drugih obaveza koje proizlaze iz zakona, a za čije kršenje se predviđa samo privremena obustava isplate novca, za ovakvo kršenje zakon je jasan – 'stranka ili zastupnik koji ne objavi izvještaj na web stranici do 1. ožujka gubi pravo na financiranje iz državnog proračuna za razdoblje od tri mjeseca'.
Ipak, kako doznaje list, kazne se ne očekuju jer, s jedne strane, to ni do sada nije bila praksa, a pozivaju se i na izjavu pravnog stručnjaka, koji je želio ostati anoniman, a koji kaže kako su stranke na vlasti uvijek nalazile načina da doskoče ovakvim situacijama.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook