Još uvijek se traga za 1076 hrvatskih branitelja!

Slika nije dostupna
Predsjednik Saveza udruga obitelji zatočenih i nestalih hrvatskih branitelja Ivan Pšenica danas je na 6. izvještajnom saboru Saveza, održanom u Rabcu, izrazio nezadovoljstvo brzinom otkrivanja sudbine branitelja za kojima se još traga.

Pšenica je rekao da je prioritet Saveza otkriti istinu o sudbini nestalih, privesti pravdi odgovorne za zločine nad njima i skrbiti se o obiteljima nestalih i zatočenih.

Na 6. izvještajnom saboru je rečeno da se traga za još 1076 zatočenih i nestalih hrvatskih branitelja i civila, pri čemu je istaknuto da taj savez ni dalje neće biti pasivni promatrač zbivanja, nego pokretač traganja.

Savez je 1997. godine osnovalo šest udruga koje djeluju sa zadaćom traganja za nestalima, a tada je bilo 2498 zatočenih i nestalih osoba.

Predsjednik Saveza izrazio je nezadovoljstvo uvedenim socijalnim cenzusom za ostvarivanje materijalnih prava obitelji nestalih i zatočenih te ograničavanjem kvadrature stambenog prostora za koji im se odobrava novac za obnovu. Istodobno, rekao je, za povratnike koji su u ratu živjeli na okupiranim područjima nema takvih ograničenja, nego im se obnavljaju kuće i odobrava upis radnog staža za vrijeme rata u radne knjižice.

Pšenica je izrazio nezadovoljstvo i izbjegavanjem dijela članova najužih obitelji nestalih osoba da daju uzorak krvi nužan za utvrđivanje identiteta metodom DNK-analize. Po podacima Hrvatskoga crvenoga križa, čak 25 posto pozvanih da daju uzorak krvi nije se odazvalo.

Ivan Pšenica se upitao i zbog čega se dvije godine od prijedloga Saveza nije učinilo ništa na korištenju uređaja za dubinsko snimanje tla kojim se mogu pronaći ostatci pokopanih osoba bez skupog, sporog i neizvjesnog sondiranja.

Predsjednik Saveza ocijenio je da na razini vlada zemalja u okruženju nema političke volje da se riješi pitanje nestalih osoba, pri čemu je izvijestio nazočne da je povjereniku za proširenje Europske unije Olliju Rehnu poslano pismo u kojem se traži da se otvaranje pregovora o ulasku novih zemalja u EU, a poglavito se to odnosi Srbiju, uvjetuje njihovom spremnošću da sudjeluju u rješavanju tog pitanja.

Pukovnik Ivan Grujić iz Vladine uprave za zatočene i nestale rekao je danas da hrvatska Vlada iskazuje političku volju da se otkrije istina o nestalima, ističući kako je i premijer Ivo Sanader više puta naglašavao da je to prioritetno humano pitanje. Također je rekao da je zauzimanjem hrvatskih institucija uz pomoć udruga riješeno oko 17.000 pojedinačnih slučajeva nestalih i zatočenih bilo oslobađanjem ili identifikacijom. Ukupno su pregledane 153 masovne grobnice i 1200 pojedinačnih grobišta, a 85 posto pronađenih osoba je identificirano, rekao je Grujić.

Na 6. izvještajnom saboru sudjeluje 180 članova i uzvanika iz svih krajeva Hrvatske.