Sarkozy demantirao Sanaderovu tvrdnju kako se na Hrvatsku ne odnosi irsko 'ne'

Slika nije dostupna
Slovenija je noćas i službeno završila svoje predsjedanje Europskom unijom. Sljedećih šest mjeseci Uniju će predvoditi Francuska.

Predsjednik Sarkozy ponovio je stav kako neće biti novih proširenja dok se ne ratificira Lisabonski ugovor. Time je demantirao hrvatskog premijera Sanadera, koji tvrdi da se problem ugovora na Hrvatsku ne odnosi. 

Sarkozy je naglasio kako bi primanje novih članica bez reformi europskih institucija, koje ugovor iz Lisabona predviđa, zapravo bilo rušenje Europe. 

'Nema govora o širenju Europe ako ona nije u stanju oformiti vlastite institucije. Već smo to učinili proširenjem na istočnu Europu, što je bila greška. Ja jesam za proširenje, ali prije njega moramo reformirati europske institucije,' rekao je francuski predsjednik u televizijskom intervjuu.

Na pitanje novinarke znači li to da se blokira ulazak Hrvatske u EU, Sarkozy je odgovorio potvrdno.

Pitanje ulaska Hrvatske u Europsku uniju dolazi na red 2010. ili 2011. a do tada Unija ima vremena riješiti svoje institucionalne probleme nastale negativnim ishodom irskog referenduma o Lisabonskom ugovoru, istaknuli su izvori u Elizejskoj palači u Parizu.

"Pitanje Hrvatske se postavlja 2010. ili 2011. godine i smatramo da će se do tada moći naći rješenje, a u međuvremenu se pregovori nastavljaju", rekao je izvor u uredu francuskog predsjednika.

Francuska je "za ulazak Hrvatske" ali ne dok EU ne dobije nove institucije, jer ne želimo "ubiti Europu", dodaje izvor.

Francuska, koja je u utorak preuzela šestomjesečno predsjedništvo Europske unije, ne pristaje na to da je Lisabonski ugovor, dosad potpuno ili djelomično ratificiran u 19 zemalja, mrtav nakon što je odbačen na referendum u Irskoj i traži nastavak ratifikacije u preostalim zemljama.

Predsjedništvo EU-a će nastojati izbjeći da se kriza pogorša zbog mogućih poteškoća s ratifikacijom u Poljskoj, Češkoj ili Švedskoj, a na summitu EU-a u listopadu pokušat će naći način kako Irsku uvjeriti da ponovni referendum.

Kao jedan od argumenata za uvjeravanje euroskeptičnih predsjednika u Češkoj i Poljskoj, Francuska smatra upravo proširenje.

"Za jednu zemlju kao što je Poljska, proširenje je najbolji argument. To nije prijetnja ni ucjena, to je samo opis stvarnosti, ali Poljska jako podržava proširenja ne samo na Balkan nego jednog dana i na Ukrajinu. Međutim, ako nemamo Lisabonski ugovor, imamo Ugovor iz Nice koji ne dopušta proširenja preko 27 članica", rekao je izvor, navodeći da je ranije učinjena "pogreška" što se Europa proširila bez prethodne modifikacije svojih institucija.

Češka, s druge strane ima dva razloga da ne odugovlači s ratifikacijom Lisabonskog ugovora. Prvi je također proširenje, a drugi činjenica da će Prag predsjedati Unijom od 1. siječnja 2009. godine. "Otezanjem s ratifikacijom to bi se predsjedništvo jako izoliralo", rekao je izvor.

Francuska također odbacuje ideju koja se pojavila u bruxelleskim diplomatskim krugovima da se, kao mogući izlazak iz institucionalne krize, razmotri mogućnost da se u pristupni sporazum s Hrvatskom ubaci novi način odlučivanja, koji je predviđen Lisabonskim ugovorom.

U tom bi slučaju "trebali modificirati ugovor za Srbiju, za BiH, jednog dana i za Ukrajinu", dodao je izvor.


>>'Bez Lisabonskog ugovora nema širenja Unije na Hrvatsku' 

>>'Hrvatska ispunila mjerila za otvaranje svih poglavlja pregovora s EU'