'Dobili smo taj zahtjev ovoga tjedna i on je proslijeđen Sudu BiH', kazao je Sladoje. Prema zahtjevu iz Hrvatske postupat će se sukladno odredbama sporazuma između dviju država o izvršenju kaznenih sankcija. U takvim situacijama ministarstvo pravosuđa države od koje se traži pomoć u provedbi kaznene sankcije zahtjev prosljeđuje sudu koji je teritorijalno nadležan. Međutim, u slučaju Branimira Glavaša predmet je predan sudu u Sarajevu iako Glavaš ima prijavljeno prebivalište na području Hercegovine.
>> Ukinuta plaća i zastupnički paušal Branimiru Glavašu
'To je stoga što bi za teško kazneno djelo za koje je Glavaš osuđen u Hrvatskoj, u BiH bio suđen na Sudu BiH u Sarajevu', pojasnio je Sladoje. U tom sudu u četvrtak još nisu mogli potvrditi da su zaprimili Glavašev predmet, ali su istaknuli da ga očekuju. 'Očekujemo taj predmet i čim ga primimo po njemu će se žurno postupati', kazala je Selma Hećimović iz ureda za informiranje bosanskohercegovačkog državnog suda.
>> 'Glavaš se stavio na raspolaganje policiji u BiH'
Nakon što predmet dospije na Sud BiH, u roku od dva do tri dana trebao biti određen sudac koji će dalje voditi slučaj, rekla je Hećimović. Na Sudu BiH potom bi se izvršila neka vrsta mini-suđenja kojim bi se ili potvrdila presuda hrvatskog vrhovnog suda od osam godina zatvora za Glavaša zbog ratnih zločina u Osijeku ili eventualno odredila kraća kazna. Sporazumom između Hrvatske i BiH nisu postavljeni nikakvi rokovi u kojima bi ovakvi slučajevi morali biti riješeni. Branimir Glavaš u BiH je pobjegao još u svibnju 2009. godine, uoči izricanja prvostupanjske presude na Županijskom sudu u Zagrebu.