Burza i dalje u padu

Sanaderov odlazak šokirao ekonomiste

Slika nije dostupna
I danas se na burzi osjećaju posljedice Sanaderovog odlaska. Promet je slab, a oprez velik. Burzovni mešetari ne žele riskirati ulaganjem u državu koju je premijer napustio u najgorem ekonomskom trenutku.

'Današnji dan je bio nešto blaži nego jučer dakle pali smo još dodatnih dva posto ali danas imamo pad prometa koji je 30 posto niži neg jučer što znači da su investotori prilično oprezni', rekao nam je Željko Kardum, glasnogovornik Zagrebačke burze. Investitori su neobjašnjeno Sanaderovo povlačenje shvatili kao neizvjesnost i rizik. Nekada burza frendly Sanader svojim je potezom tržište kapitala bacio još dublje u crveno i srozao kreditni rejting Hrvatske, kažu stručnjaci

'Činjenica da je kreditni rejting na razmatranju da bude spušten u onaj škart razred nije nimalo ugodna, sve dok se ta makroekonomska situacijua ne počne rješavati ne vidim nikakvih dobrih vijesti za burzu', objasnio je analitičar Mario Gatara. Odlaskom u vrijeme najgore ekonomske krize Sanader je šokirao ekonomiste. Dug 40 milijardi, BDP u rekordnom padu, pred vratima drugi rebalans a premijer odlazi. Pred Jadrankom Kosor je skoro nemoguća misija, kako naći 15 novih milijardi kuna život države.

'Ova nova Vlada će trebati određeno vrijeme prilagođavanja i time se gubi nekoliko dragocjenih mjeseci. Jednostavno se ne događa tako često da u sredini mandata i to drugoga premijer napušta funakciju', zaključio je Damir Novotny ekonomski analitičar. Ipak Sanader će se pamtiti i kao vođa koji je burzu približio narodu. Dionice INE i HT izazvali su masovno ludilo, jer za većinu prosječnih Hrvata to je bila prva prava lekcija kapitalizma u praksi.

Povezane teme