U nekim hrvatskim novinama u srijedu su se pojavile informacije da je Vlada ublažila retoriku o primjeni ZERP-a i da bi čak moglo doći do odgode njegove primjene.
>> HSS i HSLS upozoravaju na važnost ZERP-a
Na novinarsko pitanje hoće li Hrvatska od 1. siječnja 2008. prema odluci Hrvatskog sabora početi primjenjivati ZERP, Sanader je odgovorio potvrdno, govoreći na rubu sastanka s predsjednikom bavarske Kršćansko socijalne unije (CSU) Erwinom Huberom.
Predstavnik Europske komisije upozorio je u ponedjeljak u Bruxellesu da bi aktiviranje ZERP-a od 1. siječnja 2008. imalo negativan utjecaj na hrvatsko pristupanje EU-u.
Glavni hrvatski pregovarač Vladimir Drobnjak istodobno je rekao da je odluka o ZERP-u "suverena odluka Hrvatskog sabora" koja je obvezujuća.
On je rekao da je Hrvatska spremna nastaviti dijalog, da želi naći najprikladnije rješenje i da nema namjeru zabraniti pristup talijanskim i slovenskim brodovima pristup ZERP-u, nego osigurati da i za njih vrijede isti uvjeti kao i za hrvatske brodove.
Zajednički parlamentarni odbor EU-Hrvatska, u čijem se sastavu nalazi 15 zastupnika Hrvatskog sabora i 15 zastupnika Europskog parlamenta, u utorak je odbacio amandman Boruta Pahora da se u deklaraciji pozove
Hrvatsku da povuče svoju odluku o aktiviranju ZERP-a od 1. siječnja 2008. i za zemlje EU-a.
Hrvatski sabor odlučio je 15. prosinca 2006. da će se Zaštićeni ekološko-ribolovni pojas i za države članice EU primijeniti najkasnije 1. siječnja 2008.
Glasnogovornica povjerenika EU za proširenje Krisztina Nagy sredinom srpnja je najavila da će Europska komisija na jesen pokušati dogovoriti sastanak na višoj razini između Hrvatske, Italije i Slovenije o hrvatskom ZERP-u.