Sanader: Kruh i mlijeko jeftiniji, cijene struje i plina do ljeta neće rasti

Slika nije dostupna
Vlada jamči da do ljeta neće rasti cijene struje za građane i za gospodarstvo, te da neće rasti cijene plina za građane, dok će se za gospodarstvo vidjeti je li moguće zadržati sadašnju cijenu plina, izvijestio je danas premijer Ivo Sanader nakon sastanka na kojem su razmatrani prvi rezultati rada nedavno osnovanog Povjerenstva za praćenje rasta cijena i njihova utjecaja na standard građana.

"Pokušat ćemo pronaći mogućnost da se cijena plina zadrži i za gospodarstvo, vidjet ćemo je li to moguće", izjavio je Sanader nakon dvosatnog drugog po redu sastanka članova Vlade s predstavnicima socijalnih partnera i udruga potrošača te općina, gradova i županija.

Donesen je i zaključak da će se od 1. veljače u rasponu od 8 do 12 posto smanjiti cijene kruha (uglavnom bijelog i polubijelog), svježeg mlijeka i ulja, a predsjednik Hrvatske udruge sindikata Ozren Matijašević kazao je kako će se smanjenjem cijena tih triju osnovnih prehrambenih artikala mjesečna sindikalna košarica prosječno smanjiti za 70-tak kuna.

Premijer Sanader i potpredsjednik Vlade Damir Polančec zahvalili su proizvođačima na tom potezu, budući da je dogovoreno kako će 50 posto tereta tog smanjenja cijena snositi prehrambena industrija, a 50 posto trgovina. Polančec je pojasnio da se smanjenje cijena kruha, mlijeka i ulja očekuje u oko 70 posto trgovina, poglavito u velikim trgovačkim lancima, ne i u malim trgovinama.

Predsjednik Hrvatske udruge poslodavaca Damir Kuštrak istaknuo je da su proizvođači tim potezom pokazali dobru vjeru, te da stoga očekuju da i ostali socijalni partneri poduzmu mjere iz svoje nadležnosti kako bi ojačali konkurentnost hrvatskog gospodarstva i standard građana.

Na sastanku je dogovoreno i da će se napraviti analiza Zakona o komunalnom gospodarstvu, na temelju koje će se utvrditi kakve su mogućnosti za korekciju cijena komunalnih usluga na lokalnoj razini, posebno u gradovima koji su nedavno povećali cijene.

"Ako bude moguće da gradovi korigiraju cijene, oni će to i učiniti", rekao je Sanader, a predsjednik Udruge gradova Vojko Obersnel kazao je kako vjeruje da, uspije li Vlada održati aktualnu razinu cijena energenata, neće biti potrebe za većim korekcijama cijena komunalnih usluga, dok je za njihovo eventualno smanjenje, tvrdi, potrebno promijeniti sustav oporezivanja tih cijena te drugih lokalnih nameta. Pojasnio je kako očekuje da će Vlada razmotriti mogućnost smanjenja PDV-a na cijene komunalnih usluga u gradovima.

Sanader je naglasio kako je Vlada poslala jasne poruke da neće biti novih poreza, a hoće li moći smanjiti neke važeće poreze, to je, kaže, "u sferi razmišljanja". "Svaki za ovim stolom mora dati svoj doprinos u kriznim situacijama u kojima Hrvatska nije u Europi izdvojen slučaj", poručio je.

Upitan što, u pogledu cijena komunalnih usluga, mogu očekivati Zagrepčani, kojima su s početkom ove godine te cijene najviše porasle, Sanader je rekao da, u okviru napora koje svi poduzimaju, očekuje "i da Grad Zagreb razmisli ima li prostora za korekcije (cijena)".

Na sastanku je zaključeno i da će ministar financija Ivan Šuker već krajem ovog tjedna razgovarati s predstavnicima vodećih banaka i, rekao je premijer, upozoriti ih da je rast kamata ozbiljan problem za građane.

Sanader je najavio i skori završetak analize fiskalnih i
parafiskalnih nameta kako bi se utvrdilo kakve sve državne i lokalne namete plaća hrvatsko gospodarstvo te je li ga moguće nekih nameta rasteretiti kako bi se podigla njegova konkurentnost.

Za 19. veljače najavio je savjetovanje u Vukovaru sa socijalnim partnerima oko potrebe za donošenjem zakona o minimalnoj plaći, izrazivši u ime Vlade nadu da će se poslodavci i sindikati uspjeti dogovoriti oko tog zakona, a ne uspiju li, najavio je da će Vlada izraditi svoj zakonski prijedlog.