"Ova Vlada je bez znanja, to danas više nije sporno, nikada ga nije ni imala. Sanader je samo spin, a ekipa oko njega i manje od toga", izjavio je Čačić na konferenciji za novinare.
Vladu je prozvao da, za razliku od većine europskih zemalja, nije shvatila da će se plinska kriza iz 2006., zbog spora između Rusije i Ukrajine, ponoviti, te da se nije pripremila. Nije osigurala nove dobavne pravce plina, nije izgradila novo skladište, a da je postojeće, unatoč kapacitetu od 630 milijuna kubika plina, krizu dočekalo samo s 370 milijuna kubika od čega je 40 milijuna slovensko, istaknuo je Čačić.
'Država kolabirala, sustav ne funkcionira'
"Kako je država kolabrirala, sustav ne funkcionira, Ina je nesolventna i služi samo kao kasica prasica za privatne političke potrebe vladajuće strukture, ugrožava se gospodarstvo i građani", poručio je, ističući kako šteta od redukcije plina u gospodarstvu iznosi upravo onoliko koliko je potrebno za gradnju novog skladišta.
Čačić se slaže s predsjednikom države Stjepanom Mesićem kako se propustilo s Katarom dogovoriti izgradnja NLG terminala u Hrvatskoj, ali i napominje da je u proljeće 2003. kao ministar razvoja i obnove posjetio Katar koji je, kaže, izrazio želju graditi takav terminal, pristajući na sve modele.
Istaknuo je da je u razgovorima s katarskim emirom i čelnikom tamošnje naftne kompanije dugo razgovarao o tom projektu, budući da je Italija tada odbila sudjelovati u takvom poslu s Katarom.
'Katar se zbog HDZ-ove nesposobnosti okrenuo Italiji'
Čačić kaže kako je po povratku u Hrvatsku sve predočio tadašnjem premijeru Ivici Račanu, predsjedniku Mesiću i čelniku Inine Uprave Tomislavu Dragičeviću, te da su u Hrvatsku nedugo potom stigli i katarski stručnjaci i pripremili projektnu dokumentaciju.
"No, tada su stigli izbori i sve je prekinuto, pospremljeno u ladicu, jer nitko nije ništa razumio, shvatio i prepoznao", rekao je, dodavši kako se zbog HDZ-ove nesposobnosti Katar ponovno okrenuo Italiji i dogovorio posao koji je lani završen.
Čačić napominje da bi ukupni kapacitet takvog terminala ukapljenog plina bio tri puta veći od godišnje hrvatske potrošnje plina, te ističe da je Katar još uvijek zainteresiran za takav posao. "No, to zahtijeva jednu odgovornu vladu koju mi, nažalost, nemamo", kazao je.