Sve Sanaderove afere

Sanader bio neosjetljiv na kritike i nikad zabrinut

Slika nije dostupna
I dok mnogi još uvijek pokušavaju iznaći zbog čega je premijer Sanader podnio ostavku, drugi mu već zbrajaju pluseve i minuse. Pogotovo afere koje su obilježile njegov mandat.

Dvadeset godina je u politici, a na vlasti šest. Na meti učestalih kritika oporbe, često i naroda, no Sanader nikad nije odavao dojam zabrinutog čovjeka. Uz uspone i padove, u karijeri su ga pratile i brojne afere. Jedna od prvih dogodila se 2003. godine. Šef osiguranja Stipe Čačija smijenjen je zbog neplaćanja alimentacije. Dvije godine poslije nastupila je afera Liburnija Hoteli. Na vijest da Vlada planira pogodovati dvjema tvrtkama kojima su prepuštene dionice opatijskog diva, tvrdili su da je sve po zakonu. A kad je komisija sve spriječila, Sanader se skrivao od javnosti, ali na kraju priznao.

'Mi smo vlada koja se ne boji i ne dvoumi kad treba riješit i povuć poteze pa i kad nešto nije bilo dobro pripremljeno, donijet odluku da se to povuče', kazao je 18. kolovoza 2005. godine Sanader, koji četiri godine kasnije jednostavno odšeta iz Banskih dvora bez objašnjenja, bilo Saboru, ili građanima. 'Stupidnost koja dolazi iz redova SDP-a kad je riječ o prodaji 18 posto dionica Plive koje će se prodati najboljem proizvođaču spada u antologiju političke gluposti', riječi su kojima je znao 'častiti' oporbu na izrečenim kritikama o radu njegove Vlade, no ni oporba nije imala milosti. Dovoljno je bilo samo jedno pitanje Antuna Kraljevića u saboru 2007. godine, a ono je glasilo 'Gospodine premijeru, koliko je sati?'.

Građani još samo čekaju objašnjenje

Čvrstih stavova ostajao je i iduće godine kad se otvorilo pitanje izgradnje Pelješkog mosta. Skup i nepotreban izdatak za većinu Sanader je gorljivo branio do samog kraja, čak i u ovoj recesijskoj godini. Ove godine, nova pljuska. Za vlastite potrebe, nabavio je superluskuznu blindiranu grdosiju. Zbog kritika javnosti i oporbe, neprobojna srebrna sedmica ipak je stavljena na bubanj.

Posljednja afera bili su kamioni. S 'prstima u pekmezu' našao se bivši ministar Rončević koji je kupnjom kamiona navodno oštetio proračun za 10 milijuna kuna. Gotovo istodobno smijenjen je i ravnatelj policije Vladimir Faber. Čovjek kojeg je Sanader doveo nakon ubojstva odvjetnikove kćeri, Ivane Hodak. Čovjek koji je riješio dva ključna ubojstva u gradu i čovjek koji je za Rončevića rekao da nisu utvrdili postojanje kaznenog djela, ali da se nastavlja s izvidima. Upravo taj nastavak 'izvida', kako se špekulira, jedan je od osnovnih razloga Faberove smjene ili kako to Sanader kaže, promaknuća.

U međuvremenu građani čekaju samo jedno, Sanaderovo objašnjenje zašto odlazi. To mu je zadaća, a to se od jednog premijera uostalom i očekuje.


 

Povezane teme