Komunalno redarstvo Grada Samobora izvršilo je nadzor na privatnoj površini gdje je bio smješten inozemni Cirkus Candy i zabranilo održavanje nastupa temeljem odluke koju je grad donio još 2009. godine, a kojom je zabranjeno izvođenje cirkuskih priredbi sa životinjskim točkama.
Na dan predstave cirkus je stoga morao ukloniti životinje iz prostora cirkusa i s područja Grada Samobora, a komunalni redar kontaktirao je i policiju koja je izdala odobrenje za javno okupljanje i veterinarsku inspekciju, od koje je doznao da cirkus nije ni dobio odobrenje za nastupe životinja.
Cirkus je kažnjen s 1.300 eura te im je naloženo uklanjanje plakata koje su postavio na stupove unatoč tome što im je grad odbio izdati odobrenje. Komunalni redar upozorio ih je da će im ispisati kaznu i jer nisu u potpunosti skinuli plakate.
This browser does not support the video element.
Prijatelji životinja pohvalili su samoborsko komunalno redarstvo i veterinarsku inspekciju zbog dosljedne provedbe gradske odluke, komunalnih propisa i provedbe Zakona o zaštiti životinja te navode Samobor kao pozitivan primjer drugim gradovima i općinama, istaknula je Snježana Klopotan Kačavenda, koordinatorica projekata u Prijateljima životinja.
Napominje i kako je grad Samobor 32. hrvatski grad koji je zabranio cirkuske predstave u kojima sudjeluju životinje. Gradovi i općine mogu samostalno donijeti zabranu nastupa cirkusa sa životinjama na svojem području, neovisno o nacionalnom zakonodavstvu.
Hrvatska je još 2006. godine zabranila nastupe divljih životinja u cirkusima. Zakonom o zaštiti životinja iz 2017. godine zabranjuje se držanje životinja u cirkusima i njihovo korištenje u cirkuskim predstavama, uz iznimku domaćih životinja koje se mogu držati i koristiti u svrhu prikazivanja vrsti svojstvenog ponašanja koje je istovjetno ponašanju životinja u prirodnom okolišu, navodi se.