'Odrađen koristan posao'

Saborski zastupnici jedva čekaju rezultate popisa stanovništva

Slika nije dostupna
Saborski klubovi podržali su Izvješće o obavljenim poslovima i utrošenim sredstvima na izradi tehničke dokumentacije za popis stanovništva, kućanstava i stanova u Hrvatskoj 2011. ističući kako će biti zanimljivo čuti konačne rezultate popisa stanovništva.

Jerko Rošin (HDZ) kazao je kako je 'priprema obavljena kvalitetno, no bit će intresantno vidjeti što će donijeti rezultati popisa stanovništva'. Ljudi su, kako je kazao, imali različita mišljenja o tome što bi trebalo popisivati, dodavši, međutim, kako u tom smislu ipak postoje standardi. Priprema je obavljena kvalitetno, a rezultati će biti dobra podloga za reviziju važnih strateških dokumenata za Hrvatsku, zaključio je Rošin.

Po mišljenju Danice Hursa (HNS/HSU) izvješće je korektno i stiglo je na vrijeme. Odrađen je obiman i koristan posao, a pitanja o njemu tek će uslijediti kada dođe izvješće o popisu stanovništva, kazala je. Damir Kajin (IDS) je iznenađen što primjerice u Sloveniji popis stanovništva ne stoji niti kune. On se naime, kako je rekao, uopće ne provodi jer postoji sustav koji unaprijed sistematizira podatke koje u svom popisu traži Hrvatska.

'Treba li RH podatak o broju vodokotlića ili kokoši?'

Zamjerio je što do danas nisu obrađeni i sistematizirani podaci osim onog koji je, kako je rekao, iznijela Hrvatska biskupska konferencija, kako danas ima više rimokatolika nego 2001. godine. Zapitao se i kome u Hrvatskoj treba podatak o broju vodokotlića ili kokoši.

Po ocjeni Bore Grubišića (HDSSB) izvješće je korektno, no, rekao je, bit će mu još zanimljiviji podaci za komparativnu analizu nakon idućeg popisa, koji se inače provodi dinamikom svakih deset godina, a kada će Hrvatska biti već nekoliko godina u EU. Saborski zastupnici u objedinjenoj su raspravi podržali i prijedlog Godišnjeg provedbenog plana statističkih aktivnosti Republike Hrvatske za 2011, te izvješća o izvršenju tog plana za 2009. i 2010.

Njihovu potporu dobilo je i Izvješće o ostvarivanju prava na pravnu pomoć i utrošku sredstava u 2010., u kojemu, među ostalim, stoji da je lani zaprimljeno 4197 zahtjeva za ostvarivanje prava na besplatnu pravnu pomoć, što je oko 10 posto više u odnosu na 2009. (HIna)