Nakon smanjenja planiranih proračunskih rashoda, deficit konsolidirane opće države bit će 0,8 posto BDP-a.
Vladinim se amandmanima najviše, za 1,7 milijardi kuna, smanjuju rashodi Ministarstva zdravstva, a manje u odnosu na prvotno planirani proračun mogu očekivati ministarstva obrazovanja (80 milijuna kuna manje), poljoprivrede (96 milijuna kuna), gospodarstva (10 milijuna), vanjskih poslova (47,3 milijuna), branitelja i obitelji (10 milijuna) te financija (6,5 milijuna kuna).
Vlada svojim amandmanima predlaže i smanjenje za 350 milijuna kuna rashoda dvaju izvanproračunskih fondova.
Saborski su zastupnici na državni proračun podnijeli 80-tak amandmana (75 na proračun i 4 na planove izvanproračunskih fondova), ukupno 'teških' 1,8 milijardi kuna, a Vlada ih je redom odbila.
Broj amandmana ove je godine daleko manji od uobičajenog, a najveća oporbena stranka (SDP) nije podnijela ni jedan, uz objašnjenje da 'ne žele sudjelovati u političkom cirkusu'.
Usporedbe radi, na proračun za 2007. podnesena su ukupno 322 zastupnička amandmana, a na proračun za 2008. godinu njih 392.
Najviše amandmana na proračun za 2009. podnijeli su zastupnici HNS-a. Njihova 62 amandmana financijski su 'teška' oko 1,6 milijardi kuna, a većina ih se odnosi na lokalne projekte, posebno u sjeverozapadnoj Hrvatskoj.
Narodnjaci traže i da se, zbog očekivanog rasta nezaposlenosti, na prihodovnoj strani Ministarstva gospodarstva otvori nova pozicija 'Naknada tehnološkom višku radnika', i za nju izdvoji 300 milijuna kuna, koliko bi se uzelo od MORH-ove 'Uprave i općih poslova'.
Predlažu i da se s MORH-ove pozicije 'Opremanje i modernizacija' uzme 100 milijuna kuna i dodijeli HBOR-u.
HNS je zatražio i više nova za suzbijanje korupcije, za što je proračunom predviđeno 120 tisuća kuna. HNS-ovi zastupnici predlažu da se za tu stavku izdvoji pet milijuna kuna, kao i da se 20 milijuna kuna više izdvoji za konkurentnost turističkog tržišta.
IDS je podnio 12 amandmana, ukupne vrijednosti oko 130 milijuna kuna, a vezani su uz lokalne projekte u Istarskoj i Primorsko-goranskoj županiji.
Nekoliko amandmana podnio je i HDSSB-ovac Boro Grubišić, vezanih uz lokalne projekte u Brodsko-posavskoj županiji, a jedan amandman, kojim se traži više proračunskog novca za udruge nacionalnih manjina, podnio je saborski Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina.
Nakon glasovanja o proračunu, saborski zastupnici bi trebali glasovati i o ostalim ranije raspravljenim točkama i raspraviti nekoliko novih.