Saborski odbor prihvatio zakon o udomiteljstvu

Slika nije dostupna
Odbor za rad, socijalnu politiku i zdravstvo Hrvatskog sabora danas je jednoglasno prihvatio prijedlog Zakona o udomiteljstvu, koji se prvi put donosi u Hrvatskoj, te izmjene Zakona o socijalnoj skrbi, koje bi trebale pojednostaviti ostvarivanje socijalnih prava.

Iako je tradicija udomiteljstva u Hrvatskoj stara 105 godina, prvi put se to područje precizno regulira zakonom, kazao je na sjednici u ime predlagača zakona pomoćnik ministra zdravstva i socijalne skrbi Dragutin Keserica.

Zakonom su propisani stroži uvjeti za dobivanje dozvole za
udomiteljstvo, ali i nešto veća stručna i financijska potpora
udomiteljima koji prvi put, uz opskrbninu za korisnike, dobivaju i naknadu za svoj rad.

Smanjuje se broj korisnika koje jedna obitelj može udomiti na ukupno troje, propisana je i potrebna izobrazba i prihodi za dobivanje licence, a osnivaju se posebni timovi podrške udomiteljima.

"U sklopu reforme sustava socijalne skrbi planiramo u naredne tri godine 25 posto osoba smještenih u institucije smjestiti u obitelji i nastaviti dalje podupirati udomiteljstvo", kazao je Keserica.

Članovi odbora za rad na današnjoj su sjednici prihvatili
obrazloženje tog zakonskog prijedloga. Za razliku od njih, taj su prijedlog oštro kritizirale neke udruge udomitelja i pojedine
političke stranke.

Njegovo povlačenje iz saborske procedure zatražio je nedavno DC, a danas i SDP uz obrazloženje da mu je "cilj ugasiti udomiteljstvo u Hrvatskoj".

Obrazlažući izmjene Zakona o socijalnoj skrbi Keserica je kazao da se dosadašnjih 17 prava svodi na sedam, čime se nijedno ne ukida već dobivanje jednog za sobom povlači i druga prava. 

Prvi put uvodi se mogućnost roditeljima djece s najtežim invaliditetom da dobiju status zaposlenog roditelja - njegovatelja uz mjesečnu plaću od 2.000 kuna.

Saborski odbor usvojio je i prijedlog Zakona o potvrđivanju Konvencije o pravima osoba s invaliditetom i Fakultativnog protokola uz tu Konvenciju.

Cilj tog zakona je potvrđivanje Konvencije, kao međunarodnog ugovora koji je Hrvatska potpisala u ožujku ove godine, te ispunjavanje obveze da se osiguraju sva prava osobama s invaliditetom.