Dražen Bošnjaković (HDZ) ocijenio je da je rad državnih odvjetništava iz godine u godinu sve bolji, o čemu, kaže, svjedoči i podatak da je 88 posto optužnica završilo osuđujućim presudama.
Akciju "Maestro" nazvao je prelomnicom u borbi protiv organiziranog kriminala, ocijenivši da "nakon ove akcije u Hrvatskoj više ništa neće biti isto".
I Damir Kajin (IDS) smatra da je ta akcija "najbolje što se Hrvatskoj dogodilo u zadnjih 17 godina". Kazao je, međutim, da "sumnja da će Državno odvjetništvo imati hrabrosti zagristi i u privatizacijske rabote, jer bi to u pitanje dovelo stupove društva".
Kajin se osvrnuo i na ulogu DORH-a u sastanku savjetnika predsjednika države Saše Perkovića i bjegunca Vladimira Zagorca u Beču, ocijenivši da je "predsjednik Mesić tu bio naivan".
Dokument o navodnom tajnom računu premijera Sanadera na Djevičanskim otocima Kajin smatra "glupošću".
Upitao je, međutim, "otkud premijeru pravo da od opozicije traži da ga brani", te pozvao Sanadera i glavnog državnog odvjetnika Mladena Bajića da se u Saboru očituju o detaljima tog slučaja.
Predložio je da Sabor na zatvorenoj sjednici pogleda i DVD s
razgovorom između Perkovića i Zagorca, a koji je, navodno, snimila austrijska tajna služba.
Pero Kovačević (HSP) izrazio je sumnju u punu neovisnost DORH-a. "Kad se u sve vaše akcije umiješa državni vrh, to govori o tome da državno odvjetništvo u tom dijelu i nije baš samostalno", kazao je Kovačević.
DORH je pozvao da utvrdi jesu li za korupciju u Hrvatskom fondu za privatizaciju odgovorni i ministri, jer, kako je kazao, "general Gotovina zbog zapovjedne odgovornosti čami u tamnici, a oni su svi čisti".
I Mato Arlović (SDP) ocijenio je da bi Sabor trebao učiniti sve kako bi osigurao neovisnost DORH-a, u skladu s Ustavom.
Nikola Vuljanić (HNS) ocijenio je da postoji potreba sustavne reforme u borbi protiv trgovine drogom, budući da više od 75 posto prijavljenih čine korisnici.
"Od velikih dilera uhićen je samo jedan, i to zaslugom Ruže Tomašić, a nemoguće je da samo jedan čovjek dovodi do predoziranja mladih, o kojima svakodnevno možemo čitati u novinama", rekao je Vuljanić.
Ocijenio je i da je premalo prijava za kazneno djelo onečišćenja okoliša, kao i prijava za utaju poreza.
"Potpuno je nevjerojatno da je u Hrvatskoj lani bilo samo 90 utaja poreza", kazao je Vuljanić, pozivajući da se "imovina naših nezaposlenih sugrađana i poduzetnika koji su u poteškoćama i ne mogu isplaćivati plaće usporedi s plaćenim porezom".
Po zaključenju posljednje ovotjedne rasprave, Sabor je započeo glasovanje o 45 raspravljenih točaka.