Silvano Hrelja (HSU) obrazložio je kako je poseban pravobranitelj potreban brojnim umirovljenicima koje su zakinuli osiguravatelji iz drugih bivših jugoslavenskih republika, kao i za više od 150 tisuća starijih od 65 godina koji su ostali bez ikakvih primanja, osim socijalne pomoći.
Vlada i Klub HDZ-a ostali su, međutim, pri mišljenju da bi osnivanje još jednog ureda dovelo do hiperprodukcije pravobranitelja te da umirovljenička prava može braniti ured pučkog pravobranitelja.
Vladajući su odbili i SDP-ov prijedlog izmjena Ovršnog zakona iz svibnja, kao i prijedlog izmjena Zakona o sprječavanju sukoba interesa kojim je nezavisni Dragutin Lesar zatražio da se u krug dužnosnika kojima se može ispitivati sukob interesa uvedu i članovi povjerenstva koje brine o provedbi tog zakona, a koji su izabrani iz redova javnih uglednika.
Krunoslav Markovinović (HDZ) objasnio je da ti članovi nisu državni dužnosnici, pa nikako ne mogu doći u sukob interesa, jer ne odlučuju o javnom novcu.
Lesarov prijedlog dobio je podršku oporbe, koja upozorava da je jedan od ciljeva tog zakona suzbijanje političke korupcije, a članovi Povjerenstva, iako vanjski, mogli bi doći u situaciju da odlučuju o sukobu interesa ministara.
'Trebao sam predložiti da se Zakon ukine, a Povjerenstvo raspusti, jer očito ne postoji politička volja da se Zakon primjenjuje', zaključio je Lesar, upozorivši da vanjski članovi Povjerenstva sada mogu primati skupocjene darove od dužnosnika o kojima odlučuju.
Naveo je i primjer bivše predsjednice Povjerenstva Deše Mlikotin-Tomić, koja je, kaže, 'privatni interes stavila ispred javnog odgodivši zakazanu sjednicu iz privatnih razloga'.
Sjednica je nastavljena glasovanjem o raspravljenim točkama.