Zaključili su da će se pri tome paziti na kvalitetu tog usklađivanja, ali su upozorili i na prijeporne točke u približavanju Hrvatske EU.
Državni tajnik u Ministarstvu vanjskih poslova i europskih
integracija Željko Kuprešak predstavio je zastupnicima Nacionalni program Republike Hrvatske u 2008. za pristupanje EU, u okviru prijedloga Plana usklađivanja hrvatskoga zakonodavstva s pravnom stečevinom EU-a.
"Nacionalni program, kao temelj svih pristupnih akata, krvna je slika našeg pregovaračkog procesa", kazao je Kuprešak i izvijestio da su pregovori otvoreni u 16, a privremeno zatvoreni u dva poglavlja, od 35 o kojima se pregovara s predstavnicima EU-a.
Naglasio je kako je Hrvatska odlučna ostvariti sve prioritete u
približavanju EU, unatoč tome što se u procesu pregovora unazad dvije godine "pojavljuje niz međustanica".
Stoga je Vlada već počela revidirati akcijski plan reforme pravosuđa, a posebna će se pozornost posvetiti i reformi državne uprave, rekao je državni tajnik Kuprešak. Napomenuo je da će najveći teret u procesu usklađivanja ove godine podnijeti ministarstva finacija, gospodarstva, zdravstva i socijalne skrbi te pravosuđa.
Zastupnik Frano Matušić (HDZ) ocijenio je da ambiciozni plan od 121 zakona, koje Hrvatski sabor treba prihvatiti, odražava želju da se glavnina posla obavi ove godine i da pregovori završe u prvoj polovici 2009. "Zato ćemo raditi 'punom parom'", dodao je.
Premda ocjenjuje kako je Hrvatska stavljena u teži pregovarački položaj, zastupnik Matušić to smatra prednošću jer ćemo tako, kako navodi, biti spremniji za sve obveze u EU.
Vesna Pusić (HNS) podsjeća kako osim 121 zakona treba prihvatiti i 390 podzakonskih akata, što je poprilično jer je u cijelom prošlom mandatu, u četiri godine, usklađeno tek 160 zakona. Ocijenila je kako nema sustavna pristupa reformi pojedinih područja na koja se zakoni odnose, a o tome, kaže, svjedoči i činjenica da se jedan te isti zakon usklađuje po četiri-pet puta.
Pusić je rekla i kako su pregovori trenutačno u nekoj vrsti zastoja ili počeka i zato je, kako smatra, nužno odrediti prijeporne točke i stvoriti plan za njihovo rješavanje, a kao prijeporne točke, po njezinu mišljenju, navela je ZERP, "slučaj Glavaš" i nesposobnost Vlade da povuče novac iz fondova EU-a.
"U većini poglavlja lopta je na našem dijelu terena", kazala je
Pusić, dodavši kako se mora učiniti sve da bi se ostvarila nada Hrvatske, ali i Europskog parlamenta da će u lipnju 2009. moći razmotriti sporazum o pristupu Hrvatske EU.
Neven Mimica (SDP) ocijenio je da je Hrvatska u odlučnoj fazi
prilagodbe standardima i vrijednostima EU-a, rekavši da treba "zajednički raditi na zajedničkim prioritetima". Treba, kaže Mimica, ojačati dijalog i Hrvatski sabor do kraja uključiti u pregovarački proces te paziti na kvalitetu usklađenih zakona.
"Ako budemo mogli imati i ZERP i EU, prvi ćemo zapljeskati Vladi, no budemo li morali birati, SDP bira EU", istaknuo je Mimica.
Damir Kajin (IDS) rekao je da "hiperprodukcija zakona u vezi s EU-om nije dobra", te se zapitao kakva će biti njihova kvaliteta.
Neki oporbeni zastupnici izrazili su zabrinutost što je od planiranih 20-ak zakona, predviđenih za prvo tromjesečje, do sada u Sabor stigao tek jedan.
Raspravom o Nacionalnom programu za pristupanje EU Hrvatski sabor zaključio je današnje zasjedanje, a sjednica se nastavlja sutra.