Zastupnici dviju oporbenih stranaka u prijedlogu ocjenjuju da je Vlada morala znati za nezakonite radnje u HFP-u, s obzirom na činjenicu da su u Upravnom odboru te institucije tri ministra, a vodi ga potpredsjednik Vlade Damir Polančec, te da je ravnatelj HFP-a Grga Ivezić ujedno i predsjednik Središnjeg državnog ureda za upravljanje
državnom imovinom.
HNS-ovci i SDP-ovci ističu da su nakon uhićenja dijela čelnika HFP-a na vidjelo počeli izlaziti detalji o nezakonitim radnjama, kao što su prodaja poduzeća po nižim cijenama, kreiranje javnih natječaja po željama pojedinih investitora, trgovanje povjerljivim informacijama i manipuliranje cijenama dionica na burzi.
"Nemar, nebriga i nesposobnost predsjednika i Upravnog odbora HFP-a isključivi su razlozi višegodišnjoj zloporabi položaja, zbog koje su nedavno uhićena trojica potpredsjednika Fonda", stoji u prijedlogu.
Vlada, pak, u obrazloženju koje je danas poslano u Sabor, uzvraća da se "ovoj Vladi predbacuje istraga koja se zbiva zadnjih mjeseci, a za koju nije bilo htijenja ili znanja da se provede u prijašnjem mandatu, u te burne, neslavne četiri godine provođenja privatizacije, pune afera i nedoumica".
Kao svoj veliki uspjeh Vlada ističe stvaranje zakonskog okvira za borbu protiv korupcije, te naglašava kako joj se stoga ne može pripisati nedostatak političke volje i odlučnosti.
"Upravo stvaranjem uvjeta za provođenje akcije Maestro, Vlada je iskazala odlučnost državnog vrha da se do kraja obračuna s mitom, korupcijom i kriminalom u zemlji", stoji u Vladinu očitovanju na HNS-ov i SDP-ov prijedlog.