Sabor: Potpora uvođenju osobnog identifikacijskog broja

Slika nije dostupna
Svi saborski klubovi podržali su danas donošenje zakona o osobnom identifikacijskom broju, smatrajući ga jednim od glavnih instrumenata za borbu protiv korupcije, ali je oporba prigovorila da zakon kasni dvije i pol godine, te da se sada donosi samo zbog pritiska iz EU.

"Pritisak doista postoji, zakona ne bi bilo da naši partneri iz EU doista vjeruju da smo u stanju držati se rokova u približavanju Uniji vezanih uz obračun s korupcijom", poručio je Goran Beus Richembergh (HNS).

Napomenuo je da je Vlada zakon najavljivala još prije dvije i pol godine, a da do danas ništa nije učinjeno u pripremi za njegovu implementaciju, nisu poduzete nužne korjenite pripreme i reforme za provedbu u državnim tijelima.

Da ni Vlada nije sigurna da će zakon uskoro zaživjeti, posebno što se tiče obračuna s korupcijom, Richembergh vidi u njezinu obrazloženju da bi zakon mogao biti, a ne da će biti dobar alat u suzbijanju korupcije. "I oni su svjesni riječi 'može' i bit će potrebno puno napora da postane 'jest'", rekao je.

HNS-ovac je najavio amandman po kojemu bi prve osobne identifikacijske brojeve, već do ožujka iduće godine, trebali dobiti članovi Vlade, saborski zastupnici te pravosudni dužnosnoci, i tako, kaže, svojim primjerom pokazati koliko je nužno da zakon zaživi u cijelosti i što prije.

Ministar financija Ivan Šuker rekao je da se time ništa ne bi postiglo, budući da, istaknuo je, bit zakona nije u dodjeli broja, nego u povlačenju potrebnih informacija iz državnih tijela. Ipak, najavio je da je i sam namjeravao prve osobne identifikacijske brojeve podijeliti članovima Vlade.

Dragica Zgrebec (SDP) također je prigovorila da zakon kasni i da nisu poduzete nikakve pripreme, a da se sada njegova primjena uvelike odgađa do kraja 2010. "Izgubili smo četiri godine za uspostavu sustava za koji u Vladi kažu da je najmoćnije antikorupcijsko sredstvo", kazala je, dodavši da zakon neće biti to sredstvo ako ne bude bilo političke volje da se provodi, i to jednako za sve.

Za Damira Kajina (IDS) zakon kasni 16, 17 godina, jer je, kako je rekao, najpotrebniji bio u vrijeme privatizacijske pljačke 1990-ih, zbog čega izražava bojazan da će zakon amnestirati sve one koji su u tome sudjelovali.

"Tko je jamio, jamio je, rekao je Rojs s ove govornice i ušao u legendu", kazao je Kajin.

Isto misli i Vladimir Šišljagić (HDSSB), ali i dodaje kako ne vjeruje da bi se, da je tada i postojao, zakon primjenjivao.

Šuker je odbacio njihove tvrdnje da će zakon amnestirati odgovorne za nezakonitosti u pretvorbi i privatizaciji, kao i oporbene optužbe da zakon kasni nekoliko godina i da se sada donosi pod pritiskom iz EU.

"Ovo je jedan od najboljih zakona i u usporedbi s članicama EU, jer su ga one donijele davno, pa smo mi preuzeli njihova iskustva i otišli još dalje", poručio je Šuker.

Dodao je da će, zbog zahtjevnosti zakona, sigurno biti tehničkih poteškoća u njegovoj primjeni, ali da zbog toga ne treba unaprijed kritizirati tijela koja će ga provoditi.

Povezane teme