Sabor: Potpora novom zakonu o doprinosima

Slika nije dostupna
Svi saborski klubovi podržali su prijedlog novoga zakona o doprinosima, kojim se kani učinkovitije obvezati poslodavce na redovito plaćanje doprinosa za radnike, te suzbiti sivu ekonomiju na tržištu rada i zapošljavanja.

Zakon propisuje veće novčane kazne za financijske prekršaje poslodavaca koji ne obračunavaju ili ne uplaćuju doprinose, odnosno ne izvješćuju o nastaloj obvezi doprinosa.

Propisuje se obveza vođenja registra obveznika doprinosa, s podacima o poslodavcima koji su dužni obračunavati i plaćati doprinose za radnike.

Državni tajnik Ministarstva financija Ivica Mladineo kazao je da se u Poreznoj upravi radi na izradi tog registra, kako bi bio gotov do početka iduće godine, kada bi zakon stupio na snagu.

Osnovica za obračun doprinosa za plaće bila bi vezana za mjesec dana rada i ne bi smjela biti niža od propisane minimalne plaće, dok bi se plaća za nepuno radno vrijeme obračunavala prema broju sati rada.

Zakon propisuje i da poslodavci prvih godinu dana ne moraju plaćati doprinose za zdravstveno osiguranje za radnike koji se prvi put zapošljavaju.

Marijana Petir (HSS) u raspravi je istaknula kako postoji bojazan da će poslodavci zlouporabiti tu zakonsku odredbu, odnosno davati otkaz radnicima nakon godinu dana i zapošljavati nove kako bi izbjegli plaćanje doprinosa, ali i naglasila da zakonu treba prići u dobroj vjeri.

Pohvalila je odredbu po kojoj su banke dužne obavijestiti Poreznu upravu ako poslodavac uz nalog za isplatu plaća ne dostave i nalog za isplatu doprinosa, pri čemu bi se banke koje to ne učine kaznile od 5.000 do 50.000 kuna.

Donošenje zakona pozdravila je i Nadica Jelaš (SDP), izrazivši nadu da će do početka iduće godine u cijelosti na snagu stupiti propisi o osobnom identifikacijskom broju, kao preduvjet da suzbijanje sive ekonomije na tržištu rada.

Zamjerila je, ipak, što se u zakonu propustilo učiniti nešto na smanjenju cijene rada, odnosno smanjenju bruto plaće kroz smanjenje doprinosa za zdravstveno i mirovinsko osiguranje, kako bi se, kaže, radnicima povećala neto plaća i tako im se pomoglo da bolje podnesu udar zbog rasta cijena.

SDP-ova zastupnica nada se i da će zakon ubuduće spriječiti i strogo kažnjavati poslodavce koji ne isplaćuju plaće i doprinose. "Kao kukolj bi trebalo istrijebiti poslodavce poput talijanske braće Ladini, ali i one domaće, koji od radnika rade robove, a od države budalu", kazala je.

Silvano Hrelja je u ime Kluba HSLS/HSU-a pozvao Vladu da doradi zakon, budući da će, kaže, oni koji isplaćuju najviše plaće i dalje plaćati niže stope doprinosa.

Zakonu je zamjerio to što ne ukida ograničenja za uplatu doprinosa za mirovinsko osiguranje, kao što je to slučaj kod zdravstvenog osiguranja. "Padamo na ispitu pravičnosti, zašto je važan zdravstveni doprinos, a ne mirovinski", upitao je Hrelja.