Sabor: Podrška mirovinskim zakonima

Slika nije dostupna
Svi saborski klubovi podržali su danas Vladine prijedloge Zakona o dodatku na mirovinu te izmjena Zakona o mirovinskom osiguranju, ali je pritom oporba prigovorila kako se tim modelom ne rješava zaostajanje novih za starim umirovljenicima, te da će oni koji u mirovinu odlaze idućih godina i dalje zaostajati u mirovinama.

Davorko Vidović ocijenio je da će se predloženim Zakonom o mirovinskom osiguranju ponovno olakšati prijevremeni odlazak u mirovinu, što smatra udarom na mirovinski sustav.

'Ovo je jedna od najvećih prevara umirovljenika', izjavio je Vidović ustvrdivši da više od 143.000 umirovljenika koji primaju najnižu mirovinu Vladinim prijedlozima neće dobiti ništa, ili će dobiti tek pokoju kunu.

Ocijenio je kako je riječ o 'vrištećoj nepravdi', te da je 'ponovno
najveća sirotinja stavljena u iščekivanje i ponovno će dobiti figu'. Vladine prijedloge smatra 'najobičnijom predizbornom floskulom'.

Na Vidovićeve tvrdnje kako je riječ o 'trgovačkom sporazumu Vlade i HSU-a', uzvratio je Silvano Hrelja (HSU), upitavši s kim je Vidović sklopio sporazum 2002., kad je najniža mirovina smanjena za 12,5 posto. 'Možda s MMF-om?', dodao je.

Iako priznaje da predloženi zakoni neće do kraja izjednačiti
mirovine, Hrelja ističe da je riječ o izjednačavanju umirovljeničkih prava i stvaranju pretpostavki za poboljšanje mirovinskog sustava.

Zvonimir Sabati  prigovorio je da Vlada tek paušalno pristupa
problemu novih umirovljenika, a naknadom koju im nudi neće ih izjednačiti sa starim umirovljenicima.

'Oni sedam godina primaju manje mirovine i tu im razliku nitko neće platiti', kazao je Sabati istaknuvši da bi za potpuno izjednačavanje mirovina u idućoj godini trebalo izdvojiti više od 1,5 milijardi kuna, a ne pola od tog iznosa, koliko predviđa Vlada.

Da se ispravljanje nepravde prema novim umirovljenicima može napraviti samo potpunim izjednačavanjem mirovina tvrdi i Jozo Radoš.

'Za istu godinu staža, isto radno mjesto, istu plaću, moramo imati i istu mirovinu bez obzira kada je netko umirovljen', rekao je Radoš.

Izračunao je da je udio prosječne mirovine u prosječnoj plaći u Hrvatskoj prije četiri godine bio na razini od 44 posto, danas je ispod 40 posto, a povratom umirovljeničkog duga i obeštećenjem novih umirovljenika tek će dosegnuti razinu iz 2003.

Velimir Pleša je istaknuo da Vlada predloženim zakonima
nastavlja ispunjavati svoja predizborna obećanja a, za razliku od oporbenih stranaka, nudi realna i ostvariva rješenja koja će stvarno pomoći umirovljenicima.

'Neprimjereno je da oporba slatkorječivo nudi ispravljanje nepravdi, a podmeće Vladi koja, za razliku od njih, ispunjava svoja predizborna obećanja', poručio je Pleša.

Povezane teme