Državni tajnik Središnjega državnog ureda za upravu Antun Palarić uvodno je istaknuo da je država za prava manjina u 2006. izdvojila 110 posto više novca nego godinu ranije, a da su izdaci lokalne samouprave povećani za 43 posto.
Najveće je povećanje (430 posto) ostvareno u primjeni Nacionalnog programa za Rome i akcijskog plana "Desetljeće Roma", za što je u 2006. izdvojeno ukupno 11,89 milijuna kuna.
Palarić je ocijenio da su napori uloženi u implementaciju Ustavnog zakona u proteklom razdoblju urodili dobrim rezultatima, da je osigurana zastupljenost manjina u Saboru te lokalnim i regionalnim predstavničkim tijelima.
Najavio je da će se u idućem razdoblju inzistirati na osiguravanju zapošljavanja pripadnika nacionalnih manjina u državnoj upravi i pravosudnim tijelima.
Pripadnike manjina pozvao je da se javljaju na natječaje i pritom se pozovu na pravo na prednost pri zapošljavanju koje im jamči Ustavni zakon.
Gordana Sobol (SDP) upozorila je, međutim, da neke jedinice lokalne samouprave zbog manjka novca ne mogu ispoštovati pravo na proporcionalnu zaposlenost, te ocijenila da bi tim sredinama trebala pomoći država.
I Ratko Gajica (SDSS) smatra da se na nacionalnoj razini prepoznaje opredjeljenost za promicanje prava nacionalnih manjina, ali da ona ne probija do lokalnih sredina.
Upozorio je da se u nekim sredinama izbjegava dvojezičnost, a pritom se objašnjava kako je za takav potez prerano, te dodao kako se nada da će se Središnji državni ured za upravu više angažirati na rješavanju tog pitanja.
I Božica Šolić (HDZ) istaknula je da se nacionalne manjine, unatoč vidljivom napretku na državnoj razini, u nekim sredinama susreću s problemima u ostvarivanju svojih prava, posebno prava na dvojezičnost.
Posebno je pozdravila činjenicu da su se manjine u Hrvatskoj
uključile u rješavanje problema hrvatskih manjina u drugim zemljama.
Romski zastupnik Nazif Memedi odbacio je tvrdnje HNS-ovca Gorana Beusa Richembergha da se jedan visoko obrazovani zagrebački Rom već 17 godina ne može zaposliti zbog svoje nacionalne pripadnosti.
"To nije istina. Da se Ustavni zakon o pravima nacionalnih manjina ne primjenjuje, Nazif Memedi ne bi bio ovdje", rekao je Memedi.
Bošnjački zastupnik Šemso Tanković još jednom je ustvrdio da je bošnjačka manjina diskriminirana, jer se "Musliman" još uvijek koristi kao etnička odrednica.
Ustvrdio je da su Slovenija i Srbija "usavršili takvu diskriminaciju Bošnjaka, pa u Sloveniji postoje Bošnjaci, Muslimani i Bosanci, a u Srbiji Bošnjaci, Muslimani, neopredijeljeni, Sandžaklije..."
Uzvratio mu je državni tajnik Palarić, ističući da država želi ali ne može to pitanje riješiti administrativno, jer ne postoji volja građana da se sami izjasne kao Bošnjaci.