Unapređenje uvjeta poslovanja

Sabor: Izmjenama Protokola 4. poticati konkurentnost

Slika nije dostupna
Radi unaprjeđenja uvjeta poslovanja za hrvatske izvoznike i njihove konkurentnosti u međunarodnim okvirima, Hrvatski sabor danas je nastavio sjednicu raspravom o potvrđivanju izmjena Protokola 4. uz Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju između članica Europskih zajednica i Hrvatske vezano uz definiciju pojma 'proizvodi s podrijetlom'.

Po riječima državnog tajnika u Ministarstvu gospodarstva, rada i poduzetništva Ruđera Friganovića izmjene Protokola 4. predlažu se u hitnom postupku jer su to iznimno važne mjere za hrvatsko gospodarstvo i uključivanje Hrvatske u SAP sustav dijagonalne kumulacije podrijetla u kojem su Europska unija, Albanija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Makedonija, Srbija i Turska.

Na taj će se način hrvatskim proizvođačima omogućiti da u svoj proizvod uključe i materijale iz druge države u SAP sustavu, te da ga izvezu kao vlastiti proizvod u neku treću državu uključenu u sustav, kazao je Friganović i dodao da se to odnosi i na tržište EU. Napomenuo je da bi dijagonalna kumulacija podrijetla trebala povećati konkurentnost hrvatskih prerađivača u industriji metala, kože, tekstila i plastike na drugim tržištima, a posredno povoljnije uvjete poslovanja dobila bi i hrvatska poduzeća koja se bave distribucijom i logistikom.

Naime, dopunom Protokola 4. najavljuje se i spašavanje oko 200 distribucijskih skladišta koja su najavila povlačenje u druge zemlje u kojima funkcionira sustav dijagonalne kumulacije podrijetla. Predložena zakonska rješenja podržali su svi klubovi.

Dragan Kovačević (HDZ) uvjeren je da će ona značajno doprinijeti jačanju konkurentnosti hrvatsko gospodarstva te izvoza. Zdenko Franjić (SDP) upozorio je, pak, da je Hrvatska akreditacijska agencija pred kolapsom. 'Upravo ona nadzire laboratorije koji ispituju kvalitetu proizvoda koji se stavljaju u promet i putem ovog zakona', kazao je i apelirao da se za tu Agenciju do kraja godine osigura dodatnih 1,5 milijun kuna.

HDSSB-ov zastupnik Boro Grubišić naglasio je da je to dobra šansa Hrvatske, ali i izrazio bojazan da će našoj zamlji to najmanje koristiti zbog mehanizama koje pruža to rješenje.  Predsjednik Sabora Luka Bebić zamolio je zastupničke klubove da se unutar sebe konzultiraju o načinu rada tijekom preostalih 15-tak dana redovnog saborskog zasjedanja.

Upozorio je, naime, da dnevni red sjednice broji 54 točke, što zahtjeva duže dnevno zasjedanje, a možda i kroz cijeli tjedan, sve kako bi se izbjeglo izvanredno zasjedanje nakon 15. srpnja. (Hina)

Povezane teme